شنبه، مرداد ۲۱، ۱۳۹۱

پیچ امین الدوله – Lonicera

اگه دنبال یک پیچک درست و حسابی میگردین که دائم گل بده و عطر گل هاش هوش از سرتون بپرونه و رشد سریعی هم داشته باشه , پیچ امین الدوله بهترین انتخاب برای شماست . این گیاه مناسب برای آلاچیق هست و پوشش دادن اون . چون این گیاه رشد زیادی داره و مرتب هم گل میده و بسیار هم پر پشت و انبوده رشد میکنه , برای این کار خیلی مناسبه . این گیاه برای این به امین الدوله معروف شده که گویا توسط این شخص در زمان قاجار از اروپا به ایران آورده و در باغ شخصی خودش کاشته و سپس تکثیر شده . این گیاه انواع زیادی داره که در ایران نوع زرد یا سفید اون از همه رایج تر هست ولی در اروپا نوع قرمز و نارنجی اون بیشتر رایجه که گل های زیباتری داره اما عطری کمتر داره . گیاه بسیار مقاومی هست و در سرمای زمستان از بین نمیره . حتا تابش مستقیم آفتاب به شرط آبیاری مرتب رو هم به خوبی تحمل میکنه . اگر هوا کمی مرطوب و خنک باشه , بهترین رشد رو داره و مرتب گل میده حتا تا اواخر پاییز و اوایل زمستان . عطر گل ها با اینکه دائمی هست ولی در زمانی که نور خورشید بالا اومده عطرش کم میشه و یا کلن بی بو میشه ولی در عصر هنگام یا اوایل صبح عطرش همه جا پخش میشه . به این گیاه یاس امین الدوله هم در ایران گفته میشه . با دونستن نام لاتین این گیاه Lonicera به سادگی میتونین اونو تهیه کنین . این گیاه رو در گلدان های بزرگ هم میشه نگهداری کرد .
تکثیر این گیاه هم بسیار ساده ست . کافیه سر شاخه های چوبی و حتا نازک اون رو در فصل بهار و زمان رویش قلمه بزنین و مستقیم در خاک مرطوب بکارین و در جایی که کمی مرطوب هست و دور از تابش مستقیم خورشید , قرار بدین تا به سرعت ریشه بگیره ..
این گیاه چون رشد بسیار بالایی داره و بصورت پراکنده هم رشد میکنه , مرتب باید هرس بشه و اگر هرس نشه , بصورت نا منظم و پراکنده همه جا رو میپوشونه ! دارای خاصیت چسبندگی نیست و باید با طناب اونو مهار و هدایت کرد در محل مورد نظر . به همین دلیل بهترین مورد استفاده ش یا روی دیوارهاست و یا روی سقف آلاچیق بعنوان پوشش .
جالب اینه که گل های این گیاه هم خاصیت دارویی دارن ولی در ایران ناشناخته ست . ضد تب و ضد التهاب و ضد اسهال و .... که با جوشاندن و دم کردن گل ها به دست میاد .

هیچ نظری موجود نیست: