یکشنبه، مرداد ۲۲، ۱۳۹۱

عوض کردن واشر شیر آب

 این روزها با اینکه شیرهای آب خانه ها مدرن شدن و مثل قدیم چکه نمیکنن و نوع واشرها هم عوض شدن , اما در ایران همچنان از شیر فلکه های قدیمی استفاده زیادی میشه که یکی از دلایلش فرسوده و کهنه بودن خانه هاست . بیشتر وقت ها هم این شیرها به دلیل قدیمی بودن و فرسوده شدن , دچار چکه میشن . وقتی هم از آقایون میخواهین که واشر شیر رو عوض کنن , محل نمیذارن و تلفن زدن به دفترهای فنی و اومدن یه سرویس کار هم باعث از دست دادن پول زیادی میشه اونهم برای کاری که فقط 5 دقیقه طول میکشه و نه زحمتی داره و نه خرجی . به سادگی خودتون میتونین واشر شیرها رو عوض کنین و منت کسی رو هم نکشین :

لوازم مورد نیاز :

- واشر پلاستیکی شیر آب قابل خرید از تمام ابزار فروشی ها .
- یک عدد آچار فرانسه .
- یک عدد پیچ گوشتی چهارسو .

روش کار :

در ابتدای کار فلکه اصلی آب رو قطع میکنیم . فلکه های شیر آب گرم و سرد از هم جدا هستن . اگر شیر آب سرد چکه میکنه , فقط شیر آب سرد رو ببندین و اگر آب گرم هست , فلکه آب گرم رو ببندین .  این دو لوله سرد و گرم از هم جدا هستن و نباید هر دو رو با هم بست ! بعضی منازل هم که قدیمی هستن , شیر آب گرم و سرد مشخص نیست . با دست زدن به لوله میتونین بفهمین کدوم لوله آب گرم هست و کدوم آب سرد .

وقتی که فلکه اصلی آب رو میبندین , دقت کنید که آب همچنان در لوله ها باقی هست . بنابراین با احتیاط شیر آب رو باید باز بکنین . بهترین کار این هست که شیر آب حمام یا دستشویی یا ظرفشویی یا حتا توالت رو باز بذارین , تا آب لوله کامل تخلیه بشه . البته نوع شیر آب هم مهم هست . اگر آب گرم رو قطع کردین , فقط شیر آب گرم رو باز بذارین تا لوله ها تخلیه بشن و اگر آب سرد رو قطع کردین , فقط یکی از شیرهای آب سرد رو باز بذارین .

مطابق با تصویر کارمون رو شروع میکنیم :


 ( برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگتر روی اونها کلیک کنید )

ابتدا با آچار فرانسه , پیچ روی شیر رو باز میکنیم . کمی که شل بشه با دست میشه بازش کرد . پیچ رو باز میکنیم و در میاریم . تصویر A و B

حالا شیر آب رو توی مشت گرفته و مستقیم رو به بالا میکشیم . دقت کنید که نباید اونو باز کنین . بدون باز کردن و پیچاندن , عمودی بکشین بالا . تصویر C

حالا آچار فرانسه رو دور قسمت پیچ شیر میندازیم و تنظیم میکنیم و سپس شیر رو باز میکنیم . کمی که شل بشه به سادگی با دست باز میشه و درش میاریم . تصویر D

سر پیچ شیر که در اومده رو سر و ته میکنیم و با پیچ گوشتی , پیچ رو باز میکنیم . لاستیکی که در این قسمت دیده میشه , همون واشر هست که بر اثر استهلاک و فرسودگی شل میشه و باعث چکه کردن شیر میشه . تصویر E و F

پیچ رو باز کرده و لاستیک رو در میاریم . در تصویر بعدی میتونین ببینین که  لاستیک بیرون آورده شده و پیچ هم جدا شده . میتونین نمونه این لاستیک یا واشر رو ببرین به ابزار فروشی نشون بدین و یک واشر اندازه اون بخرین به قیمت 200 تومان ! و بیارین و ببندین سر جاش .

حالا همه کارهایی رو که تا الان انجام دادین رو بصورت معکوس انجام میدیم یعنی : واشر رو سر جاش قرار میدیم . پیچ رو میبندیم . سر پیچ رو سر شیر قرار میدیم . با آچار سفت میکنیم . کله شیر رو سر جاش فرار میدیم . پیچ روی اون رو میبندیم و فلکه اصلی آب رو باز میکنیم و تمام .. به همین سادگی واشر شیر آب رو عوض میکنیم ! اگر تا یکی دو روز شیر سفت بود و یا خوب باز و بسته نمیشد , مهم نیست . به مرور که کار بشه نرم میشه و فیت میشه .


** نکته ! اگر شیر آب شما با تعویض واشر درست نشد و یا شیر آب خوب باز و بسته نمیشد , همون سر پیچ برنجی رو که باز کردین ببرین به یکی از ابزار فروشی ها یا فروشگاههای لوازم بهداشتی و شیرآلات , و یه برنجی شیر که روش واشر هم هست , بخرین و بیارین ببیندین سر جاش . مثل روز اول نو میشه . در بعضی شیرهای فرسوده , برنجی هم خراب میشه که چاره ش فقط عوض کرده و زیر پنج هزار تومان هم قیمت داره .

هیچ نظری موجود نیست: