سه‌شنبه، مرداد ۲۴، ۱۳۹۱

جلوگیری از کبودی بعد از خون دادن / گرفتن

گاهی وقت ها کسانی که میرن آزمایشگاه و خون می گیرن ازشون یا کسانی که میرن به مراکز انتقال خون و خونشون رو به سازمان میدن , در قسمتی که سوزن وارد رگ شده , دچار کبودی های ناجوری میشن که گاه خیلی بد شکل میشه و تا چند روز هم باقی میمونه . علت این کبودی , توجه نکردن و مراقبت اولیه خود شخص خون دهنده ست نه خون گیرنده !

دلیل این پدیده خونریزی سطحی زیر پوستی هست . زمانی که سوزن به داخل رگ فرو میره , ابتدا از پوست عبور میکنه و پوست رو سوراخ میکنه و سپس وارد رگ میشه . تا اینجای کار خونریزی داخلی اتفاق نمی افته . زمانی که خون گیری به پایان رسید و سوزن از رگ بیرون کشیده شد , درست از همین مرحله اگر به قسمت سوراخ شده پوست توجه نشه , خونریزی خفیف زیر پوستی ایجاد و باعث کبودی میشه . در واقع اون کبودی ای که دیده میشه و گاه رنگ سیاه و گاه سبز و بنفش داره , چیزی نیست جز مقداری خون که از رگ به زیر پوست رفته و در اونجا باقی مونده که بعد از چند روز هم کم کم جذب میشه و از بین میره !
کاری که باید بکنیم این هست که بلافاصله بعد از اینکه سوزن رو از رگ میکشن بیرون و پنبه ای الکلی رو روی محل خون گرفتن میذارن , انگشت شصت رو با فشار ملایم  روی همون پنبه در جای سوراخ شده رگ قرار داده و فشار بدین به مدت ده دقیقه . در ضمن دست شما نباید تا بشه از آرنج رو به بالا ! این یک ذهنیت اشتباه هست که خیلی ها تصور میکنن وقتی خون میدن , باید آرنجشون رو تا کنن و بیارن بالا تا خونریزی قطع بشه و یا خونریزی نکنه !!!! تنها کاری که باید بکنین این هست که با فشار انگشت محل سوراخ شدگی رگ رو برای مدت ده دقیقه فشار بدین و نگه دارین و بعد رهاش کنین . به همین سادگی . این کار باعث میشه تا خونریزی زیر پوستی اتفاق نیافته و محل کبود نشه ...

هیچ نظری موجود نیست: