شنبه، آبان ۰۱، ۱۳۸۹

خوراک سیب زمینی و ماهی یا Fish And Chips


این غذا یکی از معروف ترین غذای انگلیسی هاست و بهتره بگم غذای ملی اونهاست و کلی طرفدار داره و صد البته که اصلن هم غذای مفیدی نیست و خیلی چرب هست و برای سلامتی اصلن خوب نیست ولی ماهی یک بار رو نمیشه ازش گذشت .. و یا برای یکبار هم که شده بد نیست امتحانش کنین این غذا خیلی کم خرج و خیلی ساده درست میشه و مواد زیادی هم برای درست کردنش نیاز نداره . این غذا چیزی نیست جز ماهی و سیب زمینی سرخ کرده . انگلیسی ها به سیب زمینی سرخ کرده میگن چیپس و اسم این غذا از همین گرفته شده :

مواد لازم :

- فیله ماهی : برای هر نفر یک تکه بزرگ .
- آرد : یک لیوان .
- مخمر یا یست yeast : یک قاشق مربا خوری .
- شکر : یک قاشق غذا خوری .
- آب یا آبجو : به مقدار لازم .
- سیب زمینی : به دلخواد .

روش تهیه :

برای شروع باید اول خمیر رو درست کنیم . توی یه ظرف بزرگ مثل یه کاسه پلاستیکی بزرگ , آرد رو میریزیم و کمی نمک و سپس مثل درست کردن نون , کمی آب ولرم رو توی یک استکان ریخته و یست و شکر رو اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم و سپس به آرد اضافه میکنیم و بعد آب رو کم کم میریزیم تا خمیر شلی به دست بیاد . شل بودن خمیر باید به اندازه ماست باشه . نه آبکی تر و نه سفت تر ! البته بعضی ها بجای آب از آبجو استفاده میکنن اونم از نوع Guinness که یک آبجوی سیاه رنگ ایرلندی هست . میتونین از آبجوهای بدون الکل در ایران استفاده کنین و نصف آب و نصف آبجو بریزین . بعد که مواد خوب مخلوط شد , ظرف رو برای مدت یکساعت کناری میذاریم تا خمیر ور بیاد . بهتره سر ظرف رو هم با یک پارچه نمدار بپوشونین .
حالا سراغ فیله های ماهی میریم . فیله ها بهتره از ماهی های بدون استخون و سفید رنگ انتخاب بشه و اندازه اونها هم بهتره که بزرگ باشه طوریکه بعنوان یک وعده برای هر نفر باشه ولی میشه از قطعات کوچک فیله ماهی هم استفاده کرد . ماهی های جنوب برای این منظور خیلی خوب هست چون فیله اونها بدون استخون هست و اگه در خارج از کشور هستن بهترین ماهی Cod هست . همینطور ماهی نباید پوست داشته باشه و بهتره به قطعات دراز و باریک بریده شده باشه . اگه کلفت باشه تکه ها ماهی , پخته نمیشه و مغزش خام میمونه . نهایت کلفتی برش های فیله باید دو سانتیمتر باشه نه بیشتر و کمتر هم باشه ماهی خیلی خشک میشه .
وقتی خمیر ور اومد و توش حباب ایجاد شد و کمی هم پف کرد ( دقت کنین با درست کردن نون فرق داره و نباید دو – سه برابر پف بکنه و همین که کمی ور بیاد کافیه ) میریم سراغ درست کردن غذا . ابتدا یک ظرف گود رو پر از روغن میکنیم و میذاریم روی اجاق تا حسابی داغ بشه . توی یک ظرف مثل دیس کمی آرد میریزیم و قطعات ماهی رو توی آرد زده طوریکه بطور کامل به آرد آغشته بشه و سپس توی خمیر شلی که درست کردیم میندازیم تا همه جاش آغشته به خمیر بشه و بعد در میاریم و فورن توی روغن داغ میندازیم تا سرخ بشه و رنگش قهوه ای کاهی . فقط باید دقت کنید نمکی که برای درست کردن خمیر بکار بردین اندازه باشه تا ماهی خوش نمک بشه . بعد از سرخ شدن ماهی ها اونها رو در آورده و روی قطعات بزرگ دستمال کاغذی مخصوص آشپزخونه قرار میدیم تا روغن اضافیشون گرفته بشه .
سیب زمینی ها رو هم از قبل خلال های کلفت کرده و سرخ میکنیم طوریکه با آماده شدن ماهی همزمان بشه . سیب زمینی ها رو هم روی دستمال میریزیم تا روغنشون گرفته بشه و کمی نمک میپاشیم و در کنار ماهی سرو میکنیم . این ماهی رو بهتره با سرکه بالزامیک که طعم ترش و شیرین و ملس داره بخورین و برای دفع و هضم روغن هایی که میخورین بهتره و باعث سنگینی معده هم نمیشه چون این غذا بخاطر داشتن روغن زیاد و نشاسته سیب زمینی خیلی سنگین هست . هر چند خیلی ها این غذا رو با سُس تارتار یا مایونز هم میخورن ولی خیلی سنگین و دیر هضم میشه و ممکنه کسانیکه معده ضعیفی دارن رو اذیت کنه !

هیچ نظری موجود نیست: