چهارشنبه، مهر ۰۷، ۱۳۸۹

دلیل چپ بودن خواب زنان

امروزه در دنیایی زندگی میکنیم که جایی برای خرافات و یا اعتقادات سنتی و بدون پایه و اساس علمی در اون وجود نداره . اعتقاداتی مثل عقل ناقص داشتن زن و داشتن حقوقی نصف حقوق مرد و ... همگی به زباله دان تاریخ بشر ریخته شدن و در جوامع پیشرفته جایی ندارن . اما چپ بودن خواب زن امروزه از نظر علمی ثابت شده و دلیل اون هم بسیار ساده ست , تفاوت عملکرد فعالیت مغز زنان با مردان و خوش بینی و امیدوار بودن زنان به زندگی دلیل اصلی متفاوت بودن خواب زنان هست که البته در ادامه متوجه میشین که مردان هم همینطور هستن ولی به دلایل عرفی جامعه چون خواب های خودشون رو برای دیگران تعریف نمیکنن و به این مسائل اعتقادی ندارن , تنها اسم زنان بد در رفته :

خواب از نظر تعریف روان شناسان , فرایندی هست که در اون هم ذهن و هم جسم به آرامش میرسه و گاه هم آشفته میشه . ریشه و منبع خواب های ما وجدان ما , رفتارهایی که در طول روز انجام دادیم و یا رفتارها و کارهای گذشته ما و حتا دوران کودکی , اتفاقاتی که برای ما در طول زندگی چه در گذشته و چه حال افتادن , اعتقادات و باورها و خلاصه تمام چیزهایی که در عالم واقع باهاشون روبرو میشیم رو شامل میشه . به همین دلیل اگه اتفاق بدی براتون رخ بده خواب بد یا کابوس میبینین و اگه اتفاق خوبی براتون رخ بده , رویایی شیرین . ولی در 90% موارد خواب باعث ایجاد آرامش روحی و جسمی در افراد میشه و خواب های پریشان نتیجه اعمال بد فرد در طول روز و یا زندگیش هستن . در ضمن خواب مکانی هست که در اون انسانها متفاوت تر و آزادتر و رهاتر از عالم واقعیت درش قرار میگیرن و اغلب هم در محیط  رویا , انسانی هستن متفاوت با انسانی که در واقعیت هستن . مثلن در عالم خواب اگر کسی در دانشگاه قبول نشده باشه , خواب میبینه قبول شده و یا اگه کسی از چیزی میترسه در خواب میبینه که دیگه از اون کس یا اون چیز نمیترسه و یا اگه غمگینه , خواب میبینه اتفاق خوشایندی براش افتاده . اگه دوست داره به سفری بره و نمیتونه , در خواب میبینه که این سفر براش اتفاق می افته و ... حالا کاری به این نداریم که خواب ها واقعی هستن و یا نه و یا پیام هایی رو به ما میدن .
در مورد زنان این خواب ها متفاوت دیده میشه . مثلن وقتی شوهر زنی میخواد به سفر بره , اون زن خواب میبینه که شوهرش کشته میشه ولی اتفاقی براش نمی افته . و یا وقتی فرزند اون زن بیمار هست , خواب میبینه که فرزندش خوب میشه ولی فرزندش میمیره . اینجا خیلی ها میگن خواب زن چپه ! در واقع زنان چون نسبت به مردان بیشتر امیدوارتر به زندگی هستن همیشه در خواب اتفاقات رو طوری میبینن که دوست دارن . مثلن اگه اتفاقی برای کسی بیافته , اونها جنبه مثبتش رو نگاه میکنن و خواب سلامتی فرد رو میبینن در صورتیکه ممکنه بصورت منفی پیش بیاد و یا وقتی مثلن قرار باشه از کسی که دوستش دارن دور باشن , جنبه منفیش رو نگاه میکنن چون به دلیل عشق زیاد و ابراز احساسات بیشتر , میترسن اون خوشی و یا عشقی که دارن رو از دست بدن و جنبه منفیش رو نگاه میکنن . و برای همین هست که چون زنان بیشتر خواب تعریف میکنن و بیشتر خواب های اونها با احساساتشون گره خورده و کمتر به واقعیت تبدیل میشه , مردان میگن خواب زن چپه !
و البته که اینطور نیست و خواب هم مردان و هم زنان تقریبن یکسان اتفاق می افته ولی تنها فرقی که وجود داره اینه که مردان خواب های خودشون رو برای زنان و دیگران تعریف نمیکنن و به نسبت زنان اهمیتی برای رویاهای خودشون قائل نیستن و عالم رویا رو خرافات و پوچ میدونن ولی زنان تقریبن بیشتر مواقع خواب های خودشون رو برای دیگران تعریف میکنن و به رویا بینی اعتقاد دارن برای همین چون خواب های همه افراد اغلب درست از آب در نمیاد و بیشتر به روحیه و رفتارها و کارهایی که در طول روز انجام دادیم و یا امیدها و آرزوهای ما بستگی مستقیم دارن , انگشت اتهام به سوی زنان گرفته میشه و اونها رو به چپ بودن خواب متهم میکنن .
از نظر علمی هم دلیلش اینه که تعداد فیبرهای ارتباطی بین دو نیمه مغز در زنان بیشتر از مردان هست و به همین دلیل زنان احساسات واضح تری رو میتونن ابراز کنن و مردان خیلی محدودتر میتونن ابراز احساسات کنن و سخت تر . برای همینه که مثلن زنان با یک مساله ساده به گریه می افتن و سریع غمگین میشن ولی مردان واکنشی نشون نمیدن و گریه مردان و غم اونها یا پنهانه و یا خیلی دیر اتفاق می افته .

هیچ نظری موجود نیست: