دوشنبه، شهریور ۲۹، ۱۳۸۹

روش از بین بردن خون مردگی

ضرب دیدن قسمت هایی از بدن , عمل جراحی , بریدگی های عمیق , سرما زدگی و ... همه اینها باعث میشن روی پوست بدن انسان لکه های زشت و بزرگی به رنگ کبود یا بنفش تیره و حتا در بعضی مواقع سرخ تیره بوجود بیاد که اگه این لکه ها در قسمت هایی از بدن باشن که با لباس پوشیده نمیشه , میتونن باعث ناراحتی در شخص بشن . این اتفاق مخصوصن در خانم ها اگر که این ضرب دیدگی ها روی پاها یا دست های اونها بوجود بیاد , میتونه خیلی آزار دهنده باشه . داروهایی برای رفع کبودی و خون مردگی وجود داره ولی وقتی که راههای سالمی هست که نیاز به مواد شیمیایی که تاثیر مستقیم روی بدن و مخصوصن روی کبد انسان میذارن , چرا باید به سراغ داروهای شیمیایی رفت که تاثیر اونها چندان هم سریع نیست ؟

قبل از روش درمان بسیار ساده خونمردگی و کبودی , بهتره علت بوجود اومدنش رو توضیح بدونیم . خون مردگی وقتی اتفاق می افته که ضربه ای یا برشی در قسمتی از بدن ایجاد میشه و مویرگ های ریزی که در اون قسمت قرار دارن پاره میشن و خونریزی میکنن . این خونریزی اغلب داخلی هست و جدای از خونریزی ای هست که توسط برش تیغ یا چاقوی جراحی بوجود میاد . این خونریزی ها اغلب در زیر پوست بوجود میان و خونی که از مویرگ ها خارج میشه , در زیر پوست باقی میمونه و خارج نمیشه . در روزهای اول رنگ این خون سرخ هست ولی به مرور خون تغییر رنگ داده و به رنگ سیاه یا بنفش تیره تبدیل میشه . در واقع علت اصلی کبودی , حبس شدن و ساکن شدن خون در اون قسمت هست . وقتی خون نمیتونه جریان پیدا کنه , تیره میشه . درست مثل وقتی که شریان دست رو با بند میبندن و بعد از مدتی دست کم کم رو به کبودی میره ! حالا برای رفع این مشکل و در واقع جریان پیدا کردن خون در بافت آسیب دیده باید چه کار کرد ؟
خیلی ساده . استفاده از کیسه های یخ بهترین درمان برای این مشکل هست . بجز اونها کیسه یخ چندین خوبی و برتری دیگه نسبت به داروها داره که بسیار مهمه :

- یخ باعث خوابیدن سریع ورم در بافت آسیب دیده میشه .
- یخ با بی حس کردن سلول ها و مخصوصن سلولهای عصبی و فلج کردن اونها , باعث دیرتر رسیدن پیام درد به مغز میشه و در نتیجه باعث تسکیل درد در بافت آسیب دیده میشه .
- یخ باعث افزایش طول عمر سلول های آسیب دیده میشه و باعث میشه که اونها از بین نرن و بتونن خودشون رو ترمیم کنن چون یخ سرعت متابولیسم سلول ها رو پایین تر میاره !

در قسمت هایی از بدن که جراحی میشه و خونمردگی ایجاد میشه استفاده از کیسه یخ میتونه خیلی مفید باشه در کاهش ورم و کاهش درد ولی متاسفانه پزشکان کم سابقه از دارو برای این کار استفاده میکنن ! معمولن بین پنج تا هفت روز از یخ استفاده میشه و بعد از خوابیدن ورم , اینبار عکس روش قبل عمل میکنیم و از کیسه آب گرم روی عضو آسیب دیده استفاده میشه . دلیل این کار این هست که وقتی بافت رو گرم میکنیم , خون با سرعت و راحتی بیشتری در عضو آسیب دیده حرکت میکنه و باعث سرعت جریان خون در بافت میشه و تمام خونهای قدیمی که باقی مونده رو میشوره و میبره و معمولن بعد از دو – سه روز , اثری از خون مردگی باقی نمیمونه . برخلاف استفاده از کیسه یخ که میشه اونو دو – سه ساعت روی بافت گذاشت , کیسه آب گرم رو باید در روز دو بار و هر بار یکساعت روی بافت بذاریم .  همینطور گفتن این نکته مهمه که بدونین کبودی هایی که کهنه شدن و بیش از 6 ماه گذشته و برطرف نشدن , با این روش درمان نمیشن ولی میشه با روش گرم کردن , کمی اونها رو کمرنگ تر کردن . درمان اونها با دارو و جراحی پوستی بسیار ساده صورت میگیره .

۱ نظر:

ناشناس گفت...

ممنون مفید بود.
معین