شنبه، آذر ۱۳، ۱۳۸۹

استریل کردن شیشه یا بطری

الان فصل مربا و ترشی هست و همه خانم ها در این فصل ترشی و مربا درست میکنن . ولی همیشه درصدی از خانم ها ترشی و مرباشون با مشکلی به نام کپک و یا گندیدگی مواجه میشه ! دلیل مهم این مشکل تمیز نبودن شیشه هایی هست که برای ریختن ترشی یا مربا استفاده میشه . البته ما از فاکتورهای دیگه چشم پوشی میکنیم مثل زدن قاشق چرب یا کثیف به مواد ترشی یا مربا و خیلی چیزهای دیگه . شیشه هایی که برای مربا یا ترشی بکار میره  , معمولن چند بار مصرف شده هستن . یعنی ممکنه سال های قبل هم شما در اونها ترشی یا مربا درست کرده باشین و بعد اونها رو در انباری گذاشتین تا سال بعد دوباره پرشون کنین . بیشتر خانم ها با یک شستشوی عادی سر و ته کار رو هم میارن ولی باید به این نکته دقت کرد که همیشه ممکنه مقدار کمی از خرده های مواد غذایی که قبلن در شیشه وجود داشته , داخل اون باقی بمونه و با شستن از بین نره . همین ذرات و خرده ها و مواد اضافی هستن که باعث خراب شدن ترشی یا مربای شما میشن . بهترین کار این هست که شیشه ها رو استریل کنین قبل از پر کردن .
برای این کار ابتدا شیشه ها رو با محلول آب و کمی وایتکس بشورین و آبکشی کنین و سپس اونها رو بعد از خشک شدن داخل سینی فر قرار بدین . دقت کنین فقط ظروف شیشه ای رو ! در اونها رو در آورده و تنها شیشه ها رو داخل فر قرار بدین . حالا فر رو روشن کرده و دما رو روی 200 درجه سانتیگراد به مدت 15 دقیقه قرار بدین . بعد از این مدت فر رو خاموش کرده و در فر رو باز کنین و بذارین شیشه ها به آهستگی و به مرور در داخل فر خنک بشن . بعد از سرد شدن شیشه ها , اونها کاملن استریل شده هستن و با خیال راحت میتونین اونها رو پر کنین ! اگه بعد از این مورد بازم ترشی یا مربای شما کپک زد , مقصر عوامل دیگه هستن !!!!!
این روش برای استریل کردن شیشه های آبلیمو , آبغوره , شراب و ... هم کاربرد داره و خیلی مهم هست و از کپک زدن اونها جلوگیری میکنه . در تابستان وقتی که آبلیمو میگیرین و یا آبغوره درست میکنین , بطری ها رو حتمن اول استریل کنین و بعد پرشون کنین . تنها باید دقت کنید وقتی شیشه ها رو داخل فر میذارین , سر بطری و هیچ بخشی از بطری , پلاستیکی نباشه و یا روی شیشه کاغذ نچسبیده باشه وگرنه در داخل فر میسوزه و دود میکنه !

هیچ نظری موجود نیست: