سه‌شنبه، خرداد ۱۱، ۱۳۸۹

دیکوندرا – Dichondra

وقتی از چمن اسم برده میشه خیلی ها تصور میکنن منظور همون چمن های معمولی هست که سیخ سیخی رشد میکنه و هر ماه یکبار هم باید اونها رو با ماشین چمن زن کوتاه کرد ! این تعریفی هست که همه از چمن دارن . اما چمن خاصی که میخوام شرح بدم , به فارسی معروف هست به چمن آفریقایی که با نام علمی و بین المللی Dichondra شناخته میشه و البته که این چمن اصلن آفریقایی نیست و مثل سایر چیزها قربانی نام گذاری ایرانی ها شده و سر از آفریقا در آورده در صورتیکه این گیاه بومی آمریکاست . این چمن برای مقاصد خاصی کاشته میشه و به نظر من به چمن معمولی یا چمن اسپورت برتری داره ! دیکوندرا بر خلاف چمن های متداول دارای برگ های گرد و ریز هست و رشد اون سریع و بصورت رونده در مدت کوتاهی میتونه زمین رو کامل پوشش بده .

یکی از کاربردهای این نوع چمن , جلوگیری از رشد و توسعه گیاهانی هست که بصورت خودرو رشد میکنن و باعث اشغال سطح زمین میشن . از جمله تمشک و بهترین راه مبارزه بیولوژیک برای جلوگیری از رشد گیاه تمشک به حساب میاد ! میدونیم که تمشک گیاهی رونده ست که اگه ازش غافل بشیم , در مدت کوتاهی میتونه تمام سطح زمین رو بپوشونه و اشغال کنه و برای برطرف کردنش هم باید کلی وقت تلف کرد و این در صورتیه که اگه تمشک از ریشه کنده نشه , دوباره همین بساط هست ! برای جلوگیری از رشد تمشک و توت های وحشی و سایر گیاهان هرز رونده , از دیکوندرا استفاده میکنن و به این صورت که ابتدا زمین رو از هر نوع علف هرز پاک میکنن و با شن کش تا حد ممکن سطح خاک رو نرم و ریشه گیاهان هرز رو بیرون میارن و سپس اقدام به کاشت دیکوندرا میکنن .
مورد استفاده دیگه دیکوندرا , برای مناطقی هست که در اونها چمن معمولی رشد نمیکنه و یا بصورت تُنُک و کم پشت رشد میکنه , برای سبز کردن و پوشش دادن زمین , از دیکوندرا استفاده میکنن .
اما همین دیکوندرا در صورتیکه در کاشت اون دقت نشه , خودش میتونه تبدیل به یک علف هرز بشه به این صورت که در مدت کوتاهی تمام سطح زمین رو می پوشونه ! به همین دلیل باید اون رو در مرز بندی شده کاشت تا از گسترش نامرتبش جلوگیری بشه . برای مرز بندی هم میشه از قطعات چوب یا سنگ در داخل زمین بصورت حاشیه استفاده کرد به این صورت که با تخته های چوبی که در داخل زمین کار میذاریم , باعث میشیم که دیکوندرا , از اون محدوده بیشتر گسترش پیدا نکنه .
برای کاشت دیکوندرا از بذر استفاده میشه . بذر این چمن در ایران تولید نمیشه و وارداتی هست و از کشور آمریکا وارد میشه . بذر در قوطی های حلبی یک کیلویی وبا قیمت نسبتن بالایی وپکوجود هست و هر کیلوی اون بین 40 تا 50 هزار تومن قیمت داره . این گیاه به مقدار بسیار زیادی نیتروژن نیاز داره . برای کاشت بذر دیکوندرا باید زمین رو قبل از کاشت با شن کش نرم کرد و سپس از نیتروژن و سایر مواد عالی مثل کود پوسیده دامی و ماسه نرم استفاده کرد و تمام سطح زمین رو پوشش داد و با شن کش خوب مخلوط کرد و سطح زمین رو هم از علف هرز و سنگ و ریشه های قدیمی گیاهان پاک کرد . بذر دیکوندرا نیاز به هوای گرم و مرطوب داره برای اینکه جوانه بزنه پس در زمانی اقدام به کاشت اون میشه که هوا گرم شده باشه ! سرما و یا خشک بودن خاک باعث از بین رفتن بذر میشه !
بعد از فراهم کردن این مقدمات , اقدام به پاشیدن بذر دیکوندرا میکنیم . بعد از بذر پاشی , روی بذر ها رو با یک لایه ماسه نرم و یا خزه یا کمپوست میپوشونیم و آبیاری بصورت قطره ای می کنیم . طوریکه فقط سطح خاک رویی مرطوب بشه . برای نتیجه بهتر , خوبه که سطح خاک رو با نایلون پوشوند و در روز یک تا دو بار به مدت یکساعت نایلون ها رو برداشت و بهشون هوا داد و اگر سطح رویی خاک خشک شده بود اونها رو دوباره مرطوب کرد .
جوانه ها بعد از یک هفته تا 10 روز سبز میشن . وقتی که سبز شدن کاور یا روکش نایلون رو بر میداریم و آبیاری رو کمی بیشتر میکنیم . ولی باید مراقب باشیم که از گل و شل شدن خاک خودداری بشه و فقط خاک مرطوب بشه ! به مرور که دیکوندار رشد میکنه آبیاری رو افزایش میدیم و در روز تا 3 بار این کار رو بسته به گرمی هوا و خشک شدن خاک انجام میدیم ! نکته مهم در داشتن دیکوندرا یا پوشش یک دست و زیبا , آبیاری مناسب و استفاده از کود نیتروژن دار هست که باعث میشه زمین شما یک دست سبز و زیبا بشه .
یکی از راههای دیگه کاشت دیکوندرا استفاده از خود گیاه دیکوندرا همراه با خاکی هست که روی اون رشد کرده . کافیه از جایی که دیکوندرا کاشه شده , مقداری از ریشه های اون رو همراه با خاک طوریکه به ریشه هاش آسیب نرسه بردارین و به مکان مورد نظر خودتون ببرین و اونو در زمینی که کمی گود کردین و خاک غنی و نرمی داره منتقل و آبیاری کنید . به عبارتی اگر قسمتی از زمین بدون گیاه و بایر باشه , و بذر هم در اختیار نداشته باشین کافی هست که با یک بیلچه , قسمتی از زمینی رو که دیکوندرا روی اون رشد کرده همراه با یک لایه از خاک و ریشه هاش بردارین و در محل مورد نظر روی خاک قرار بدین تا در مدت کوتاهی دیکوندرا شروع به گسترش پیدا کردن کنه و زمین رو پوشش بده که البته این روش نسبت به بذر پاشی کند تر هست و دیرتر نتیجه میده !
از ویژگی های دیکوندرا این هست که نیاز به هرس و کوتاه کردن نداره و بلند نمیشه و فقط سطح زمین رو یک دست مثل فرش , پوشش میده و زمین رو بسیار زیبا میکنه . در محیط هایی که ماسه ای هست مثل شمال کشور , با کاشتن این بذر هم جلوی رشد علف های هرز رو میگیرن و هم از چسبیدن و انتقال ماسه و گل به کفش یا محیط منزل جلوگیری میکنن ! البته باید توجه داشت که دیکوندرا در خاک شور و خشک رشد نمیکنه بنابراین در نواحی کویری قادر به رشد نیست مگر نمک زدایی بشه خاک و دائم آبیاری .
از ویژگی دیگه دیکوندرا این هست که چون دیکوندرا بسیار متراکم و انبوه رشد میکنه , تمام گیاهان هرز دیگه رو خفه میکنه و مانع از رشد اونها میشه و به همین دلیل برای حلوگیری از رشد سایر علف های هرز دیگه هم کاربرد داره چون اجازه رشد به هیچ گیاه کوچک اندامی رو نمیده .

هیچ نظری موجود نیست: