چهارشنبه، دی ۲۷، ۱۳۹۱

شربت ضد سرماخوردگی و گلودرد

زندگی این روزهای آدم ها خیلی ماشینی و مدرن شده و همین مدرن شدن فاصله انسان با طبیعت رو کم کرده و مشکلات زیادی رو هم باعث شده . یکی از این مشکلات دور شدن انسان امروزی از داروهای طبیعی و رو آوردن به سوی داروهای شیمیایی هست . در صورتیکه ما در طب سنتی یا طب گیاهی , داروهایی داریم که خیلی موثر هستن و یا فرمول های خاصی دارن که معجزه میکنه و بسیار در دسترس و ساده و ارزان هستن و از همه مهمتر بدون هیچ عارضه جانبی برای بدن . یعنی اگر این  داروها اثر بخش هم نباشن , حداقل اینکه ضرر هم نمی رسونن . اما داروهای شیمیایی در کنار سودمند بودن کلی یا نسبی , عوارض بیشماری رو هم پدید میارن . در اینجا میخوام یکی از همین ترکیبات گیاهی – دارویی رو آموزش بدم که برای رفع سرفه و سرما خوردگی و گلودرد و گرفتگی بینی بسیار مفیده :
یکی از بیماری هایی که تقریبن در طول سال برای یکبار هم که شده ما باهاش دست به گریبان میشیم , سرما خوردگی و گلو درد و سرفه ست ! بیماری ای که خطرناک نیست اما به شدت آزار دهنده ست !! برای رفع سرما خوردگی طبق معمول میدونیم که آنتی بیوتیک ، آمپول پنی سیلین ، قرص های سرما خوردگی و مسکن ، شربت سرفه و آنتی هیستامین و ....... تجویز میشه برامون که هر کدوم پر از عوارض عجیب و غریب هستن . اما طبیعت هم برای رفع این بیماری ها موادی رو در اختیارمون قرار داده که خیلی ها از اونها اطلاعی ندارن !!

مواد لازم برای تهیه شربت سرماخوردگی :

- شیشه مربای کوچک : یک  عدد .
- لیموی شیرازی یا لیموی زرد : یک تا دو عدد .
- ریشه زنجبیل تازه : یک عدد کوچک .
- عسل صد در صد طبیعی : به مقدار لازم .

روش تهیه :

شیشه مربایی که برای این کار در نظر میگیریم بهتره کوچک باشه و نهایت بزرگیش در اندازه شیشه های کوچک کشک یا سس مایونز باشه . شیشه رو خوب بشورین و بذارین خشک بشه و دقت کنید که باقی مانده ماده پیشین خوراکی درونش باقی نمونده باشه .


لیمو رو شسته و پوستش رو با دستمال خشک کنید و سپس اونو حلقه حلقه برش بزنین و هسته هاش رو جدا کنید . بهتره که از لیموی پوست نازک استفاده بشه . ( از لیموهای سبز یا همون لایم استفاده نکنید ) .

ریشه زنجبیل رو بشورین و خشک کنید و پوست بکنین و اون رو هم حلقه حلقه خرد کنید .

یک شیشه عسل به حجم شیشه مرباتون بخرین . دقت دقت دقت !!!!! که عسل باید حتمن طبیعی باشه و از عسل هایی که توی بقالی ها هست به هیچ وجه استفاده نکنید چون استفاده از اونها اثرات درمانی این معجون رو بی اثر میکنه !!!! و در واقع گول زدن خودتون هست .. حتا اگر گران قیمت باشه بهتره کلن از اینکار منصرف بشین تا اینکه از عسل تقلبی استفاده کنین !

حالا بصورت لایه لایه و مخلوط , شیشه رو از لیمو و زنجبیل پُر میکنیم . وقتی که شیشه پُر شد , عسل رو توی شیشه خالی کنین . این کار کمی وقت و دقت میخواد چون شیشه پر از لیمو و زنجبیل هست و غلیظه , عسل به سختی میتونه وارد همه حفره ها و جاهای خالی شیشه بشه . پس باید اجازه بدین تا عسل به آهستگی همه حفره ها رو پر بکنه طوریکه هیچ جای خالی ای داخل شیشه نمونده باشه و همه مواد در  عسل غرق بشن . اگر جایی بدون عسل باقی بمونه کپک میزنه و معجون شما خراب میشه !! وقتی که شیشه لبریز از عسل شد , حالا در شیشه رو سفت ببندین و اونو بذارین توی یخچال . بعد از یک هفته معجون شما آماده ست و تبدیل به ژل میشه و معجزه میکنه . این معجون رو میتونین ماه ها توی یخچال نگهداری کنین .
معمولن در کشورهای اروپایی پیرزن ها وقتی که هوا سرد میشه این معجون رو درست میکنن و در یخچال میذارن برای روز مبادا که در زمستان و برف و سرما که سرماخوردگی شایع هست , ازش استفاده کنن !!

روش استفاده :

اگر سرما خوردین و دچار گلودرد و سرفه شدین , یک لیوان آب رو جوش بیارین . آب باید حسابی قل بخوره و ولرم نباید باشه !! یک قاشق مربا خوری از این معجون رو توی آب جوش بریزین و گرم گرم بنوشین . نفستون رو باز میکنه , گلو درد رو تا 50% تسکین میده و گلو رو نرم میکنه و سرفه رو از بین میبره . حتا میتونین یک قطعه زنجبیل و لیمو رو هم در آب جوش بندازین و بذارین 5 دقیقه ای بمونه و بعد بنوشین . بعضی ها هستن که مقداری از این معجون رو توی فلاسک چای میریزن وقتی که سرما میخورن و مرتب ازش استفاده میکنن . هم داغ میمونه و هم خوب دم میکشه و عصاره ش رو میده بیرون .
اگر که به شدت سرما خوردین و تن و بدنتون درد میکنه و حالتون خیلی بد هست ، مقدار یک شات از هر نوع مشروب الکلی سنگین با درجه الکل 40 درجه ، به این معجون اضافه کنین ( یعنی به یک لیوان آب جوش و یک قاشق شربت دست ساز ) و بنوشین و به سرعت برین زیر لاحاف و بذارین حسابی عرق بکنین و اثر درمانی اونو روز بعد ببینین ! ترجیحن بهتره از کنیاک ، وودکا یا ویسکی استفاده بشه تا مشروبات دیگه !!! ( به هیچ وجه از شراب یا آبجو استفاده نکنید ) .

** هشدار آلرژی !! کسانی که به زنجبیل آلرژی دارن یا بیماری هموفیلی دارن , از این شربت استفاده نکنن چون زنجبیل خون رو رقیق میکنه و بعضی افرادی که بهش آلرژی دارن ممکنه باعث خارش یا کهیر بشه در اونها !