دوشنبه، اسفند ۲۸، ۱۳۹۱

اصول حمام کردن

حمام کردن یکی از کارهایی هست که اگر کسی بخواد اصولش رو به کسی یاد بده شاید خیلی خنده دار به نظر برسه ولی از نظر من حمام کردن ایرانیها پر از اشتباهه و به دلیل همین روش های اشتباه کلی آب و صابون و شامپو و بخصوص زمان رو حروم میکنن در صورتیکه با مقدار آب و صابون حمام یک ایرانی ؛ سه نفر خارجی میتونن حموم کنن :- پیش از حمام کردن اگر ناخن های دست و پاتون بلند هست , اونها رو بگیرین و سپس به حمام برین . قدیمی ها میگفتن بعد از اومدن از حموم ناخن ها رو بگیرین چون نرم میشه . این روش اشتباه هست مگر در یک مورد و اونم ناخن های ترک خورده و خشک و شکننده و یا ناخن های افراد مسن . همچنین گرفتن ناخن پیش از حمام و سپس حمام کردن , باعث تمیز شدن زیر ناخن ها میشه و نیاز به استفاده از بُرس نیست .

- وقتی وارد حموم میشین نیاز نیست آب رو با درجه زیاد داغ کنید . آب رو ولرم کرده و سپس کل بدنتون رو با آب ولرم یک دور آبکشی کنین تا بدن به دمای متعادل آب عادت کنه و سپس آب رو روی سرتون بگیرین . اینکار باعث میشه که از اول حمام , آب رو داغ نکنین و با آب ولرم بتونین حموم کنین و هم اینکه آب داغ برای موها و پوست خوب نیست و باعث ریزش مو و شکنندگی مو و تحریک پوست میشه .

- پس از خیس شدن بدن و موها , سرتون رو با شامپو بشورین . دست اول شستن موها معمولن فقط برای از بین بردن چربی و کثافت روی مو هست بخصوص اگر در ایران زندگی میکنین که موهای سر شما پر از دوده و چربی و غبار و کثافت میشه همیشه . کسانی که از شامپوهای دارویی استفاده میکنن , هر جور شامپویی رو میتونن این موقع به سرشون بزنن . یا کسانیکه موهای خشک دارن , میتونن سرشونو هر شامپویی بزنن .

- دست دوم شستن موها , برای کسانیکه موی خشک دارن , میتونه کاندیشنر باشه که هم شامپو و تمیز کننده هست و هم نرم کننده یا استفاده از شامپوهایی که مو رو نرم میکنه .

- حالا صابون رو برداشته و دستها و صورت و گردن و بالا تنه رو صابون بمالین و با دست خیلی سریع همه جا رو دست بکشین و سپس آب بکشین و بشورین .

- حالا لیف رو برداشته و کمی صابونی کنین و آب رو بسته و تمام بدنتون رو صابون بمالین .این کار برای کسانیکه پوست چرب دارن مثل آقایان , باعث میشه تا لیف خوب کف بکنه . اگر این کار رو نکنین , موقع لیف کشیدن هی باید صابون به لیف بمالین تا کف بکنه .

** کسانیکه از شامپوهای دارویی استفاده میکنن , پیش از بستن آب ؛ سرشونو شامپو بمالن و بعد آب رو بسته و شروع کنن به لیف کشیدن . تو فاصله لیف کشیدن شامپوی دارویی روی سرتون میمونه .

- بعد از صابون زدن بدن ، لیف بکشین و آبکشی کنین .

- بهتره همیشه اول صورتتون رو آبکشی کنید و بعد دست و پاها . این کار به این دلیله که ممکنه در طول حمام کردن اتفاق ناخوشایندی برای شما پیش بیاد و شما مجبور بشین از حمام بپرین بیرون . با وجود کف روی صورت و چشم ها و لیز و صابونی بودن دست و پاها , این کار غیر ممکنه . خیلی دیده شده که ریزش چاه حمام و یا گاز گرفتگی و یا زلزله و حتا قطع شدن آب در این موقع اتفاق افتاده و شخص به دلیل سوزش شدید چشم و نداشتن دید , گیر افتاده و یا سُر خورده و باعث مرگش شده .هر چند این اتفاقات ممکنه یک در میلیارد رخ بده براتون ولی احتیاط شرط عقله !

لابد دیدین خیلی ها هستن که وقتی حموم میکنن مثل این می مونه که یه آغل گوسفند رو توی حموم شسته باشن . همه جا خیس آب میشه . برای اینکه چنین اتفاقی نیافته , بعد از حموم کردن :

حوله رو برداشته و اول موهاتون رو خشک کنید . اگر سرتون رو ابتدا خشک نکنین , وقتی که بدنتون رو خشک میکنین مدام آب روی بدنتون میچکه . سپس به ترتیب صورت و دستها و بالا تنه و پاها رو با حوله خشک کنید . بهتره همیشه یک حوله کهنه و قدیمی بدون استفاده رو پیش از حمام کردن جلوی وان پهن کنید و وقتی بدنتون رو همونجا توی وان خشک کردین , بیایین از وان بیرون و روی اون بایستین تا آب کف پاتون , حمام رو خیس نکنه . اگر موهاتون بلنده , یه حوله مناسب بردارین و موهاتون رو توی حوله به شکل عمامه بپیچین و بعد شروع کنین به لباس پوشیدن . اینطوری دیگه یک قطره آب هم جایی نمی پاشه و حمام خشک و تمیز میمونه .

نکات پس از حمام :

_ بعد از حمام کردن پنجره رو باز کنین یا فن رو بزنین تا رطوبت از حمام بیرون بره . در خارج از کشور و کشورهای رطوبی , این رطوبت اضافی باعث کپک زدن و ایجاد قارچ در سقف و دیوارها میشه . کف وان اگر مویی هست رو آب بکشین تا بره و تمیز بشه , پرده حمام رو هم کاملن باز کنین تا خشک بشه و لک لکی نشه . موهای سر و پشم و پیلی هاتون رو هم از چاهک فاضلاب جمع کنین و دور بندازین تا نفر بعد از شما با دیدن این موها حالش بد نشه !! آقایون هم وقتی حموم میرن , حمام بوی لجن حوض میگیره , این بخاطر ترشحات بدنشون هست و بهتره با اسپری های تمیز کننده حمام مثل BANG کل وان رو اسپری و آب بکشن تا این بو بره و وان تمیز و براق بمونه . اگر خواستین بدونین که ساکنین خانه ای تمیز و با سلیقه و مرتب هستن , همیشه یه سر به توالت و حمام اونها بزنین .

_ اگر پوست حساسی دارین , لیف به بدنتون نکشین . مخصوصن اگر خارج از کشور زندگی میکنین چون دوده نیست و هوا تمیزه , نیاز به کشیدن لیف نیست . فقط بدنتون رو صابون بمالین و آبکشی کنین یا بجای صابون از دوش کرم استفاده کنید یا ژل های مایع . 

_ کیسه کشیدن هم یکی از راههای خوب برای ترمیم پوست بدن هست . سلول های پوست دائم در حال مرگ و تولید هستن . کیسه کشیدن ماهی یکبار باعث میشه لایه مرده رویی پوست برداشته بشه و پوست به اصطلاح نفس بکشه .

_ اگر پوست بدن شما حساس هست و خشک میشه , بهتره از صابون های کرم بار استفاده کنین . این صابون ها حاوی کرم هستن و بدن رو هم تمیز میکنن و هم پوست رو نرم نگه میدارن و پوست خشک نمیشه بعد از خشک شدن و احساس سوزش از بین میره .اگر این روش هم موثر نبود , پس از حمام از لوسیون های مخصوص بدن استفاده کنید مثل لوسیون جانسون مخصوص کودکان .

_ کسانیکه عادت دارن روزی یکبار یا دوبار دوش بگیرن , سرشون رو هم شامپو میزنن . این کار اشتباه هست و باعث ریزش مو در دراز مدت میشه . سرتون رو فقط با آب گرم بشورین و بدنتون رو با یک صابون ملایم مثل صابون جانسون بچه بشورین . برای این افراد هفته ای دو بار شامپو زدن موها کافی هست . یا اگر موهای شما چرب هست , بهتره از شامپوی بچه استفاده کنید . شامپو جانسون بچه رنگ سبز و یا نوع بابونه اون , از همه بهتره .

_ لیف حمام نباید زبر و زمخت باشه . قدیمی ها از لیف های کنفی و یا نوعی لیف طبیعی که از کدو درست میشد , لیف تهیه میکردن که خیلی زبر بود و پوست بدن قرمز میشه . لیف باید نرم و لطیف باشه و بهرین لیف ها , لیف های توری نایلونی گرد هستن برای بزرگسالان و برای کودکان لیف های اسفنجی .

_ موقع حمام کردن با جواهرات وارد حمام نشین . بخصوص خانم ها که خیلی پیش میاد گوشواره هاشون بدون اینکه خودشون متوجه بشن باز بشه و بیافته و بره توی چاهک .

_ کسانیکه شامپوهای دارویی با ترکیب زینک استفاده میکنن , مثل شامپوهای ضد شوره , پیش از حمام بهتره جواهرات زینتیشون بخصوص از جنس نقره رو باز کنن . چون زینک موجود در این شامپوها باعث سیاه شدن نقره و تار شدن بعضی سنگ های زینتی میشه .

_ قدیم ها توی حمام های عمومی به کسانی که حمام میرفتن آب یخ میدادن . خیلی هم مزه میداد ولی باید بدونین بدترین کار ممکن خوردن آب یخ با بدن گرم هست . تصور اینو بکنین که وقتی یک فلز گرم باشه و روش آب سرد بریزین چطور مچاله میشه ؟ ( درس کلاس دوم دبستان ) و حالا گوشت و پوست و استخون چه بلایی سرش میاد ؟ پس از حمام آب گرم بنوشین یا چای ملایم و یا جوشانده های گیاهی , چه بهتر که نعنا و دارچین باشه ..

_ اگر پوست صورتتون بعد از حمام کردن پوسته پوسته و خشک میشه یا سفیدک میزنه , حتمن از کرم مرطوب کننده استفاده کنید . کرم مرطوب کننده چربی نداره و فقط پوست رو مرطوب نگه میداره . این کار باعث میشه که پوست شما همیشه شاداب بمونه . بخصوص اگر ساکن اروپا هستین و در مناطق سرد زندگی میکنید , این کرم مثل یک عایق از پوست شما محافظت میکنه .

_ آب داخل گوشتون رو خشک کنید با گوش پاک کن ! اما دقت کنید که خیلی ها هستن که گوش پاک کن رو تا ته میکنن توی گوش و سه دور هم میچرخونن و کلی هم واکس گوش در میارن به خیال اینکه کار خوبی میکنن . این اشتباه بزرگی هست و فقط باید تا نیمه پنبه گوش پاک کن داخل گوش بره و آب اون خشک بشه . واکس گوش یک محافظ طبیعی برای محیط داخلی گوش هست و از سرما و ویروس و باکتری و حشرات و ... محافظت میکنه . فقط کسانیکه واکس گوششون زیاد هست اونهم به توصیه پزشک باید بصورت عمیق گوششون رو پاک بکنن .

با رعایت این نکات هم در وقت و هم آب صرفه جویی میکنین و برای سلامتی شما هم مفیده .

هیچ نظری موجود نیست: