یکشنبه، آبان ۲۳، ۱۳۸۹

خوراک مرغ با سُس پرتقال

اگه علاقمند به غذاهای توی فر باشین , بی تردید این خوراک خوشمزه که مناسب زمستون هم هست رو انتخاب میکنید . این خوراک با طعم خوش پرتقال به همراه برنج و یا همراه با سبزیجات آب پز سرو میشه , بسته به ذائقه شما :

مواد لازم :

- پرتقال آبگیری : به تعداد مورد نیاز .
- فلفل سیاه , کره , نمک : به مقدار دلخواه .
- پیاز متوسط : یک عدد .
- سینه مرغ یا جوجه درسته یا مرغ درسته : به تعداد نفرات .
- ظرف پیرکس دردار .
- هویج , سیب زمینی استامبولی , کلم بروکلی , نخود فرنگی , ذرت : به دلخواه .

طرز تهیه :

ابتدا پرتقال ها رو آب میگیریم . آب پرتقال باید به اندازه ای باشه که نیمی از مرغ ما رو در داخل ظرف در بر بگیره و در واقع مرغ در آب پرتقال پخته بشه . حالا اگر از سینه مرغ یا ران یا مرغ درسته استفاده میکنید , میزان آب پرتقال باید مقداری باشه که نیمی از مرغ شما در آب پرتقال قرار بگیره ولی بیشتر نباشه چون مرغ خودش آب میندازه . به سطح مرغ کمی نمک و فلفل میزنیم و اونو داخل ظرف پیرکس که از آب پرتقال پر شده میذاریم و پیاز رو درشت خرد کرده به آب پرتقال اضافه میکنیم . چند پر نازک پوست پرتقال رو هم کنده به فاصله در اطراف مرغ قرار میدیم . مقدار یک قاشق غذا خوری کره ای هم که داریم آب میکنیم و داخل آب پرتقال میریزیم که هم طعم مطبوعی داره و هم مانع از خشک شدن سطح مرغ میشه . به دلخواه کمی هم میشه زعفران به آب پرتقال اضافه کرد برای خوش طعم شدن و خوش رنگ شدن . یک عدد برگ بو هم به ظرف اضافه میکنیم که هم بوی مرغ رو میگیره و هم عطر خوبی به مرغ میده . سپس در ظرف رو میذاریم و یا اگر ظرف ما در نداره , با یک فویل سر ظرف رو کیپ میکنیم و اونو در طبقه وسط فر با دمای 200 درجه سانتیگراد قرار میدیم . بعد از نیم ساعت ظرف رو در میاریم و مرغ رو میچرخونیم تا قسمت دیگه مرغ هم در آب پرتقال بپزه و طعم پرتقال بگیره . در اینجا هویج هامون رو که پوست کنده و حلقه حلقه کردیم داخل آب پرتقال قرار میدیم تا همراه با مرغ پخته بشن و ظرف رو دوباره در فر قرار میدما این بار در ظرف رو نمیذاریم تا هم روی مرغ بپزه برشته بشه و هم آب پرتقال غلیظ بشه و به حالت سس در بیاد .
تو این فاصله هم سیب زمینی هامون رو به همراه سایر سبزیجات بخار پز یا آب پز میکنیم . وقتی مرغ پخت سایز سبزیحات رو هم دور مرغ چیده و اونو تزئین و سرو کنید .

هیچ نظری موجود نیست: