شنبه، اردیبهشت ۰۸، ۱۳۸۶

بختک

بختک در تاریخ عامیانه مردم ایران سابقه چند هزار ساله داره و ریشه اون حتا به پیش از اسلام هم میرسه . قدیمی ها ضرب المثلی هم داشتن که میگفتن فلانی مثل بختک میافته رو جونت !! این ضرب المثل از همینجا ریشه گرفته . بختک به این شکل رخ میده که وقتی شما در خواب به سر میبرین , ناگهان با یک شوک ناشناخته از خواب میپرین و احساس میکنین تمام بدنتون قفل شده و قادر به حرکت نیستین ! فشار سنگینی رو روی تمام بدن و مخصوصن ناحیه سینه احساس میکنین درست مثل اینکه کسی روی سینه شما نشسته باشه و قادر به حرکت کردن نباشین ! این وضعیت معمولن چند دقیقه ای طول میکشه و طوری هست که حتا شخص قادر به فریاد کشیدن و داد کشیدن هم نیست و بطور کامل فلج میشه ! حتا بعد از رفع شدن این حالت و بخواب رفتن شخص , این حالت ممکنه تا نزدیک صبح چندین بار تکرار بشه ! جالب اینجاست که این اتفاق بیشتر برای خانم ها رخ میده تا آقایون .
به این وضیت در اصطلاح عوام میگن بختک ! بختک توجیه علمی ثابت شده نداره . بعضی از پزشکان عقیده دارن خوردن دیر هنگام غذای سنگین در شب باعث ایجاد این حالت در انسان میشه و از نظر عقاید قدما ؛ بختک قرار گرفتن موجودات بُعد سوم بر روی بدن انسان نامیده میشده که عوام به این موجودات " جن " میگن . حالا اینکه تا چه حد این مطالب درست یا غلطه و آیا خرافاتیه یا نه ؛ کاری ندارم و هر کسی بسته به شعور و درک خودش میتونه این مطلب رو حلاجی کنه . فقط میپردازم به راه درمانش :

درمان بسیار ساده ای برای بختک وجود داره ! بعد از اولین حمله و تموم شدن حالت قفل شدن عضلات و بدن , باید حتمن از رختخواب بلند بشین و چند قدمی راه برین و خواب رو از سرتون بپرونین و بعد یک لیوان آب نسبتن خنک بنوشین و دوباره بخوابین . مطمئن باشین دیگه هرگز دچار بختک نمیشین !!!! عجیبه اما حقیقت داره ...

۲ نظر:

مهران گفت...

نام علمی بختک فلج خواب است و به علت این است که مرکزی در مغز که وظیفه فلج کردن بدن در هنگام خواب را دارد(تا در خواب جفتک نیندازیم!) تا دقایقی پس از بیداری کارش را ادامه می‌دهد. بختکهای تکرار شونده می‌تواند هشداری برای بیماری لقوه (پارکینسون) باشد.

No One گفت...

اما اون بختکی که منظور ماست فرق میکنه ! روش درمانش هم از راههای دیگه صورت میگیره و علم براش پاسخی نداره ! کمی در مورد فرادرمانی تحقیق بفرمایید ...