شنبه، فروردین ۲۵، ۱۳۸۶

زبان چشم ها

انسان رو فلاسفه بعنوان موجودی گویا میشناسن و حیوانی که قادر به سخن گفتنه . اما بر خلاف باورهای قدیمی , امروزه میدونیم که انسانها بجز زبان گویا , از راههای دیگه ای برای انتقال منظور و حتا صحبت کردن بی کلام ، استفاده میکنن . یکی از روشهایی که خیلی معموله بین همه انسانها زبان چشم هاست که بقدری عادی و پیش و پا افتاده و در عین حال پیچیده ست که خیلی ها بهش توجهی ندارن و تصور نمیکنن که چشمها میتونن به نوعی صحبت کنن در صورتیکه در طول روز بطور عادی نیمی از درک و تصورمون رو در ارتباط با دیگران بوسیله چشم ها انجام میدیم .
دقت کردین بیشتر اوقات با یک نگاه به صورت طرف مقابل میتونین پی به خیلی چیزها ببرین ؟ خیلی پیش اومده براتون که وقتی کسی حرفی میزنه , با یک نگاه توی صورت و چشمهاش پی میبرین اون شخص دروغ میگه یا راست میگه یا مطلبی رو از شما پنهان میکنه و یا در بیشتر اوقات با نگاه به صورت و چشمهای شخص ، حتا بدون یک کلمه حرف زدن میتونین پی به هدف اون شخص ببرین و با زبون بی زبونی بفهمین میخواد چی بگه یا چه عکس العملی نشون بده و یا در ذهنش چی میگذره و چی میخواد !!!
خیلی خلاصه , چشمها به نوعی دارای انرژی ای هستن که همه انسانها قادر به درک و آنالیز اون انرژی هستن ولی هنوز اونقدر جا نیافتاده و عمومی نشده که همه انسانها بخوان این نیرو رو تقویت کنن و ازش بهره ببرن . مطلب جدید و یا عجیب و غریبی نیست و همه ما میتونیم از طریق نگاه به چشم و حالات صورت طرف مقابل پی به درون پنهان افراد ببریم . افسردگی ، غم ؛ شادی ؛ خشم ؛ نفرت ... تمام اینها در حالات چشم نمایان میشن . این بار که به صورت کسی خیره شدین پیش خودتون حدس بزنین شخص مقابل چه وضع روحی ای داره و چی میخواد بگه . اگه به همین روش حدس و گمان با دوستان و آشنایانتون برخورد کنین و در واقع این حس رو تقویت کنین , کم کم می تونین به سادگی با نگاه در چشم افراد پی به نیتشون ببرین . برای نمونه دقت کردین وقتی کسی میخواد دروغ بگه پایین رو نگاه میکنه یا نگاهش رو از شما میدزده ؟ کسی که میخواد خشمش رو نشون بده چشمهاش گشادتر از حد معمول میشه ؟ کسی که میخواد به شما کلک بزنه کمی چشمش رو تنگ میکنه و حالت چشمهاش کمی کشیده میشه و برق خاصی پیدا میکنه ؟
خیلی از ما این حس رو درک میکنیم و بکار میگیریم و قدرت و توانانی درک این پیام های غیر کلامی رو داریم ولی در عمل چون تقویت نشده و یا بصورت عرف در نیومده ، این نیروها رو باور نداریم ! در واقع وقتی شما به صورت کسی نگاه میکنید که داره بهتون به دروغ میگه مثلن فلان چیز رو ندارم , نیرویی بهتون میگه دروغ میگه ولی عملن قادر به ثابت کردنش نیستین و شک دارین و به همین دلیل زیاد اهمیت نمیدین و عقل و منطق بیرونی بر احساس درونی چیره میشه و فریب میخورید و یا بی اعتماد میشین و شکاک !!! مثال دیگه ای بزنم :
وقتی توی خیابون راه میرید و از سمت روبرو یک نفر از جهت مخالف به سمت شما میاد , در 99% موارد شما قادرید با یک نگاه توی صورت شخص و مخصوصن نگاه کردن به چشمهای اون فرد متوجه بشین که اون فرد تصمیم داره به شما راه بده یا نه و یا اینکه قصد داره به چپ بپیچه یا به راست ؟ این همون انرژی چشمهاست که شما رو قادر به تشخیص منظور طرف مقابل میکنه , در سکوت !!!

هر چند این گفتار در حال حاضر به یک سرگرمی کودکانه و یا نظریه ای ابلهانه شبیه هست اما واقعیت زندگی روزمره ما انسانهاست و فقط اونقدر عادیه که اصلن متوجهش نمیشیم . چیزی شبیه به تله پاتی و انتقال امواج مغزی که نیاز به تمرکز و درک بسیار بالاتری داره و انسانهای کمی قادر به انجامش هستن ولی نیروی چشمها به عبارتی زبان دوم انسانهاست و جا داره بهش بیشتر توجه بشه .

هیچ نظری موجود نیست: