شنبه، اردیبهشت ۰۱، ۱۳۸۶

فرار از پارازیت ماهواره ای

بعضی کشورها مخالف جریان آزاد اطلاعات هستن . ماهواره ها رو مختل میکنن , فیلترینگ اینترنت راه می اندازن و هزاران برنامه ضد حقوق بشری از این دست رو توسعه میدن . ولی هر مشکلی یه راه حلی داره و تا زمانیکه بیمار هست درمان هم هست :

برای رها شدن از جریان پارازیت ماهواره راهی ساده وجود داره . کافیه بشقاب ماهواره یا دیش ماهواره رو در ارتفاعی مناسب قرار بدین تا از شر پارازیت در امان بمونین . البته این راه حل برای منازل یک طبقه و یا منازلی کاربرد داره که در اونها بالکن یا حیاط یا حیاط خلوت وجود داره و میشه آنتن ماهواره رو در این مکانها نصب کرد .
دستگاههایی که ارسال پارازیت میکنن , امواج رو به صورت آینه ای انعکاس میدن . در واقع این دستگاهها با فرستادن امواج به سمت بالا باعث میشن گیرنده کانونی بشقابهای ماهواره یا LNB درست کار نکنه و درش تداخل بوجود بیاد . برای درک بهتر میتونین یک آزمایش ساده انجام بدید . جلوی آنتن ماهواره خودتون یک پارچه بکشین و مقداری آب روی پارچه بپاشین ! میبینن که تصویر تلویزیون برفکی میشه و قطع و وصل میشه و در نهایت قطع ! پارازیت هم در روند ارسال امواج به همین شکل اختلال ایجاد میکنه و گیرنده رو مختل میکنه .
خوشبختانه ایران دارای تکنولوژی ای نیست که بتونه امواج پارازیت رو از فضا به پایین ارسال کنه و به همین دلیل از اتومبیل های مخصوص و یا پرژکتورهای ماکروویو برای این منظور استفاده میکنه و با نصب اونها در نقاط مختلف شهر بطور ثابت و اغلب سیار , در روند دریافت امواج تداخل ایجاد میکنه . راهی که هست اینه که باید گیرنده رو در نقطه ای قرار داد که پایین تر از سطح ارسال پارازیت باشه و در واقع در جایی باشه که کمتر مورد اصابت امواج مخرب قرار بگیره . اگه ارتفاع آنتن ماهواره از سطح زمین فقط کمی بالاتر و یا هم سطح زمین باشه , میشه بر این امواج چیره شد . ارتقاع بسیار مناسب قرار دادن آنتن یا دیش ماهواره بین 5 متر تا نهایت 6 متر و پنجاه سانت هست و در این ارتفاع هیچ امواجی مخلی نمیتونه بر روند دریافت امواج اصلی تداخل ایجاد کنه . کمتر از این مقدار و در سطح زمین یا در ارتفاع 50 سانت تا یک متر هم در خیلی از نقاط تست شده و خیلی خوب عمل کرده . در این ارتفاع امواج پارازیت هیچ اثری روی فرکانس های ارسالی نمیذارن و شما تصویری بسیار عالی رو دریافت میکنن . فقط باید دقت بشه جایی که دیش یا آنتن ماهواره رو نصب میکنین از فلزات دور باشه و بین کانون آنتن ماهواره تا فضای آزاد فضای نسبتن مناسبی برای دریافت وجود داشته باشه و حدود 4 متر باز باشه . چهارچوب های فلزی , تورهای سیمی و .. میتونن خودشون مانع ایجاد کنن .

بحز اینها یک راه حرفه ای و تکنیکی استفاده از تور هایی با روکش تفلون هست که قابلیت جذب امواج ماکرو یا همون امواج پارازیتی و مزاحم رو دارن . این توری ها از جنسی هستن که مانع دریافت امواج اصلی نمیشن ولی در عوض مانع از ورود و یا تداخل پارازیت با امواج اصلی میشن . این توری ها بعنوان محافظ در داخل بدنه دستگاههای ماکروویو کار گذاشته میشن تا در موقع فرستادن امواج ماکرو مانع از خروج امواج به بیرون از دستگاه بشن و در واقع وظیفه عایق بندی و ایمنی دستگاه رو به عهده دارن . سخن آخر اینکه آخرین راه حل استفاده از آنتن های مدرن و کتابی هست که به هیچ وجه امواج پارازیت روی اونها تاثیر نمیگذاره .

هیچ نظری موجود نیست: