سه‌شنبه، تیر ۲۹، ۱۳۸۹

نخل مرداب – Cyperus alternifolius

نخل مرداب یکی از گیاهان زیبا و با دوام آپارتمانی به شمار میاد که تقریبن در هر مکانی میتونه رشد کنه و شاداب بمونه . این گیاه بومی ماداگاسکار هست و همونطور که از مکانش پیداست متعلق به جایی هست که رطوبت و بارش و گرما در اونجا زیاده بنابراین با گیاهی روبرو هستیم که رطوبت و آب براش حرف اول رو میزنه . این گیاه برای کسانیکه دوست دارن دائم به گیاهانشون آب بدن , یک گیاه ایده آل به شمار میاد چون هر چقدر که دوست داشته باشین میتونین به این گیاه آب بدین حتا چندین بار در روز و با این کار به شادابی گیاه کمک کردین !شرایط نگهداری :

نیازهای ساده و رشد سریع و ماندگاری بالا و زیبایی اون باعث شده تا این گیاه بسیار پر طرفدار باشه . این گیاه همونطور که از اسمش پیداست , نیاز به شرایط مردابی داره . یعنی خاک نرم و باطلاقی و آب فراوان و در صورت امکان , رطوبت زیاد . برای این منظور از خاکی حاوی سه پیمانه رس و یک پیمانه ماسه و یک پیمانه خاک برگ استفاده میشه تا شرایطی شبیه به خاک های مردابی براش فراهم بشه . بهتره در ته گلدان نخل مرداب چند تکه زغال قرار داد تا باعث ایجاد بوی بد در گلدان و گندیدگی خاک نشه . زغال به علت داشتن خاصیت گند زدا مانع ایجاد بوی بد و پوسیدگی و گندیدگی آب میشه و چون این گیاه دائم در آب هست , به همین دلیل ممکنه گاهی ظرف آب و خاک گلدان بوی بدی بگیره به همین دلیل از زغال استفاده میکنیم .
این گیاه هم در منزل و هم در فضای باز میتونه کشت بشه اما به شرایطی . در محیط منزل در نور سایه روشن شاداب میمونه به شرط آبیاری خوب و اسپری برگ ها و حفظ دمای 24 تا 30 درجه یا بیشتر . در فضای آزاد تحمل آفتاب مستقیم رو هم داره به شرطی که خاک اون دائمن مرطوب باشه و در جایی باشه که هوا در چهار فصل سال گرم و مرطوب هست در غیر اینصورت در زمستان خشک میشه چون طاقت سرما رو نداره .
نخل مرداب همونطور که از اسمش پیداست گیاهی مردابیه پس بهترین کار اینه که گلدان نخل مرداب دائمن در یک زیر گلدونی بزرگ و عمیق پر از آب قرار گرفته باشه . این گیاه در صورت تابش نور مناسب , آب فراوان و گلدان بزرگ تا بیش از دو متر هم ارتفاع پیدا میکنه و در فصل تابستان گلهای سفید مایل به قهوه ای در وسط برگ هاش ظاهر میشه .

تکثیر نخل مرداب :

شاید مهم ترین قسمت پرورش این گیاه , همون تکثیرش باشه و خیلی ها دوست دارن بدونن چطور میشه این گیاه زیبا رو تکثیر کرد ؟ این گیاه به دو روش یکی از راه تقسیم ریشه و دوم از راه قلمه تکثیر میشه .
در روش تقسیم ریشه , گیاه اصلی رو از گلدان خارج کرده و سپس از پایین گیاه , اونو به دو یا چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت رو در یک گلدان جداگانه میکارن . این روش ریسک هایی هم داره و یکیش این هست که ممکنه گیاه به خواب بره و تا مدتی رشد نکنه و یا برگ های اون بریزه و خشک بشه و دوباره از پایین جوانه بزنه .
در روش قلمه زدن , کافیه 10 سانت مونده به برگها , ساقه گیاه رو قطع کرده و سپس نیمی از برگهای بلند نخل مانند رو قطع و گیاه قلمه زده شده رو بصورت وارونه در ظرف آب قرار داد تا ریشه بده . در واقع ما ساقه رو به بالا قرار داده و برگها رو در آب قرار میدیم . در مرکز گیاه بعد از یک هفته , جوانه ها به سمت بالا رشد و ریشه های سفید رنگ ظاهر میشن . کمی که جوانه ها بلندتر شدن , میشه گیاه رو در گلدان های لیوانی کوچک کاشت که باید دقت کرد دائمن خاکش مرطوب باشه . وقتی گیاه کمی بزرگ شد , گلدان رو عوض میکنیم و در جای بزرگتری میکاریم . اگر یکباره گیاه کوچک رو در یک گلدان بزرگ قرار بدین و مرتب هم بهش آب داده بشه گیاه رشد خیلی سریعی پیدا میکنه و خیلی بلند میشه و زیبا .

نکات مهم :

خاک این گیاه نباید هیج وقت خشک بشه وگرنه گیاه از بین میره و یا ضعیف میشه و پلاسیده . زمانیکه نوک برگ ها زرد و خشک میشن نشونه این هست که هوای محیط خیلی خشک هست و در این صورت باید مرتب روی برگ هاش اسپری بشه و یا در محیطی مرطوب مثل پاسیو نگهداری بشه . کود دادن رشد این  گیاه رو بیشتر و اونو شادابتر میکنه . به علت اینکه دائم در آب قرار داره بهتره از کودهای شیمیایی استفاده بشه چون کودهایی با منشا حیوانی باعث ایجاد بوی بد در فضای منزل میکنن و ایجاد حشرات ! کود مایع شیمیایی کامل هر دو هفته یکبار مطابق با دستور نوشته شده روی کود بهترین نوع هست . زمانیکه ریشه ها از ته گلدان بیرون زد و یا تمام سطح گلدان از ساقه ها پر شد زمان عوض کردن گلدان هست . بطور استثنا این گیاه بهتر در گلدان های پلاستیکی رشد میکنه چون گلدان پلاستیکی رطوبت و  آب رو بیشتر در خودش نگه میداره و میشه از سطل های بزرگ پلاستیکی برای این کار استفاده کرد .

هیچ نظری موجود نیست: