پنجشنبه، اردیبهشت ۲۰، ۱۳۸۶

درست کردن استکانهای عتیقه

داشتن لوازم منزل عتیقه خیلی جذابه ولی قیمت بالای اونها و کمیاب بودنشون باعث میشه آدم از خریدشون منصرف بشه . ولی میشه با کمی ابتکار بعضی از لوازم منزل مخصوصن ظروف رو بصورت زیبا و عتیقه در آورد . از جمله این ظروف استکان های کمر باریک چای هست . برای اینکه اونها رو به شکلی زیبا در بیارین کافیه فقط کمی وقت و سلیقه به خرج بدین .

مواد لازم :
- خمیر ویترای به رنگ نقره ای یا طلایی . ( دلخواه ) .
- رنگ ویترای به دلخواه . یا رنگهای قرمز و آبی و زرد و سبز .
- قلموی آبرنگ نمره یک .
- تینر فوری .
- جوهر نمک + دستکش پلاستیکی + ماسک کاغذی معمولی .

استکانهاتون رو قبل از رنگ آمیزی در یک ظرف پلاستیکی با آب و اسید بشورین . دلیل استفاده از اسید ، برداشتن جرم استکانها و شفاف و براق تر کردن اونهاست و اینکه چربی های احتمالی سطح استکان رو بطور کامل بر میداره . دقت کنین که حتمن از دستکش و ماسک استفاده کنید !!
بعد از شستن استکانها , اونها رو آبکشی کنید و بذارین خشک بشن .
بعد از خشک شدن هر طرحی رو که دوست دارین مثل برگ و گل یا بته جقه و شکل های جور واجور رو با خمیر ویترای روی استکانها بکشین . این کار خیلی راحته . خمیر ویترای داخل یه تیوپ کوچک قرار گرفته و نوک اون باریک و ظریفه و با کمی فشار میتونین مثل قلمو ازش استفاده کنین . میتونین قبل از اینکه روی استکانها طراحی کنید روی یک تکه شیشه تمرین کنید و بعد روی استکانها نقش بندازین .
بعد از نقش انداختن یکساعت صبر کنید تا کاملن خمیر خشک بشه و بعد شروع به رنگ آمیزی کنید . رنگ آمیزی به دلخواه صورت میگیره و هر رنگی رو که دوست دارین میتونین بکار ببرین . برای رقیق کردن رنگ میتونین از کمی تینر فوری استفاده کنید . بهتره مقدار چند قطره رنگ و تینر رو روی یک سطح صاف مثل نعلبکی با هم مخلوط کنین و بعد استکانها رو رنگ کنین . بعد از رنگ آمیزی بذارین رنگها تا فردا بمونه تا خوب خشک بشه .

حالا استکانهای شما خیلی قشنگ تر به نظر میرسه و شبیه به استکانهای عتیقه ست ! رنگ و نقش این استکانها کاملن قابل شستشو هست و حتا با وایتکس هم از بین نمیره . میتونین به این ترتیب خیلی از ظروف شیشه ای ساده که جذابیتی ندارن رو به دلخواه تزئین کنین .

هیچ نظری موجود نیست: