یکشنبه، اردیبهشت ۱۶، ۱۳۸۶

تمیز کردن لوازم چوبی

در کشورهای خارجی برای تمیز کردن هر چیزی یک ماده وجود داره . مثلن برای تمیز کردن وسائل چوبی ، فلزی ، شیشه ای ، لعابی ، تلقی ، و کلن هر چیزی یک ماده ای ساختن که هم تمیز کردنش رو ساده میکنه و هم به اون وسیله آسیب نمیزنه . ولی متاسفانه در ایران چنین امکاناتی نیست و برای تمیز کردن خیلی چیزها مواد یکسانی بکار میبریم و همین باعث میشه وسایلمون خراب بشن و جلا و نو بودن و مرغوبیت اولیه شون رو از دست بدن . یکی از اینها وسایل چوبی هست که برای اون چیزی در ایران ساخته نشده . مثل مبل ها و تخت و میز و کمد و بوفه و ... که همگی نیاز به تمیز کننده های خاصی دارن برای اینکه براق و تمیز باشن و به مرور زمان سطحشون ترک نخوره . روکش بیشتر لوازم منزل هم از روکش سلولزی پوشیده شده مثل : کیلر و سیلر و پُلی استر و لاک که باعث حفظ چوب از رطوبت و براق شدن اون میشن . ولی تمیز کردن وسایل چوبی که اغلب با کهنه های مرطوب گردگیری همراهه ، بعد از مدتی جلای این وسایل رو از بین میبره و باعث ترک خوردن و کدر شدن و حتا رنگ و رو رفتن شون میشه ! برای جلوگیری از این آسیب ها میشه از محلول زیر استفاده کرد :

مواد لازم :
- الکل صنعتی یا الکل قرمز : 3 قطره " از الکل سفید به علت حلال تر بودن استفاده نکنید "
- آب ولرم : نصف استکان .
- پارافین مایع یا روغن بادام : یک قاشق غذا خوری .
* اسانس : چند قطره برای خوشبو کردن لوازم ( دلبخواه ) .

این مواد رو در یک کاسه با هم مخلوط میکنیم و بعد با آغشته کردن مقداری پنبه یا دستمال پشمی به این محلول , پنبه رو به سطح لوازم چوبی میمالیم . رطوبت و مقدار خیس شدن پنبه باید به حدی باشه که روی سطح مورد نظر آب و رطوبت زیادی باقی نمونه و فقط مرطوب کننده باشه !! میبینین که بعد از مالیدن روی سطوح چوبی , چطور چرک و کثافت از چوب خارج میشه و رنگ چوب هم باز و روشن میشه و هم براق . روغن هم به مرور در عرض چند ساعت جذب چوب میشه . اگر ماهی یکبار از این محلول استفاده کنین وسائل چوبی شما هرگز ترک نمیخورن و همیشه براق و زیبا درست مثل روز اول به نظر میان .

بعد از اینکه یکبار تمام سطح وسایل چوبی رو از این محلول مالیدین , 2 تا 3 ساعت فرصت بدین تا روغن جذب چوب بشه . حتا در صورت عجله نداشتن میتونین یک شبانه روز سطو چوبی رو به حال خودش رها کنین . بعد ؛ با مرطوب کردن دستمال گردگیری , تمام وسایل رو بطور عادی گردگیری کنین . اینکار باعث میشه تمام وسائل چوبی شما یکدست براق بشه و چربی اضافه از روشون برداشته میشه . حتا تکرار گردگیری در طول هفته باعث پر جلاتر شدن سطوح میشه و خاصیتی مثل پولیش داره .

اخطار :
- دقت کنین مقدار الکل از 2 تا 3 قطره بیشتر نباشه چون باعث بردن رنگ وسائل چوبی میشه !
- از بکار بردن این محلول برای سطوح چوبی اکلیلی یا بدون روکش های محافظ براق خودداری کنین !
- اگه سطح چوبی مورد نظر زبر هست و برجستگی داره , از پارچه بجای پنبه استفاده کنید !
- رطوبت بیش از حد و آبدار بودن پنبه باعث جا انداختن و لک سفید روی سطوح چوبی میشه . پس سعی کنید بیش از اندازه پنبه رو مرطوب نکنید و اگر اتفاقی سطح چوب سفید شد , با یک دستمال خشک آب اضافی رو بگیرین . این لکه بعد از خشک شدن خود بخود از بین میره .

از این محلول میتونین برای تمیز کردن چهارچوب تلویزیون , ضبط صوت , انواع میز و صندلی های چوبی , ساعت های دیواری چوبی , میز تلویزیون , بوفه , کتابخونه های چوبی و کلن هر وسیله چوبی با پوشش های براق استفاده کنین و حتا پارکت و پارتیشن های چوبی .

هیچ نظری موجود نیست: