چهارشنبه، اردیبهشت ۱۲، ۱۳۸۶

گرفتگی عضلات پا در خواب

یک شب ساکت و آروم , بعد از یک روز پر ماجرا سرتونو روی بالش میذارین و روی تخت دراز میکشین و به خواب خوشی فرو میرین . نیمه های شب وقتی در حال دیدن یک رویای شیرین هستین , ناگهان درد شدیدی در پشت ساق پاتون احساس میکنین و از خواب میپرین . درد اونقدر شدیده که حتا قادر نیستین نیم خیز بشین و یا بدنتون رو تکون بدین . احساس درد و طپش قلب ناشی از این شوک و احساس خواب آلودگی شدید , همه و همه باعث میشه یک احساس شدیدن ناخوشایندی به شما دست بده . این گرفتگی عضله گاهی تا 5 دقیقه هم طول میکشه و بعد کم کم شل میشه و درد کاهش پیدا میکنه . فردا و تا چند روز بعد عضله شما دردناکه و حتا گاهی اوقات این اتفاق چند بار هم تکرار میشه ! این عارضه در افرادی که پوکی استخوان دارن حتا میتونه منجر به شکستگی استخوان بشه ! به همین دلیل برای درمانش حتمن باید فوری اقدام کرد !

این اتفاق برای خیلی ها رخ میده و معمولن فراگیره ! بعضی ها در استخر دچار این اسپاسم میشن و بعضی ها در خواب و حتا گاهی در بیداری ! علت اون و درمان اون خیلی ساده ست ! به زبون ساده , وقتی املاح مهم بدن کم یا غلظت اونها تغییر میکنه , عضلات خود بخود منقبض میشن و گرفتگی ایجاد میکنن . این گرفتگی عضلات در فصول گرم که عرق کردن بدن بیشتر میشه افزایش پیدا میکنه ! بعضی افراد هم بعلت مصرف بعضی داروهای خاص به این دردسر گرفتار میشن . اما به زبان علمی چطور ؟

مغز از طريق اعصاب پيام هايي به عضلات مي فرسته ! وقتي سيگنالها از اعصاب به عضلات مي رسن يك سري فرايند مرتبط به حركت مواد معدني در داخل و خارج عضله منجر به انقباض عضله مي شه و یک جريان الكتريكي به علت تفاوت غلظت مواد معدني در دو طرف غشاء سلول برقرار مي شه . در بدن انسان هر ماده معدني يک يا دو بار الكتريكي داره . مثلن سديم و كلسيم در ابتدا در خارج سلولهاي عضلاني قرار دارن و پتاسيم در داخل اين سلولها . وقتی كه پيام از مغز به عضله مي رسه كلسيم به داخل سلولهاي عضلاني و پتاسيم به خارج سلول حركت مي كنه و اين عمل منجر به يک فعاليت الكتريكي در طول عضله مي شه كه باعث انقباض عضله میشه . وقتی که بارهاي الكتريكي نسبت به هم متعادل بشن عضله به حالت عادی بر میگرده . براي عمل طبيعي انقباض و ارتجاع عضلات نياز به مقدار كافي چربي و قند و اكسيژن هست تا اين مواد رو تجزيه كنن و عدم تعادل در تمام این مواد باعث این اسپاسم میشه .

راه درمان مثل همیشه ساده ست :
وقتی عضله گرفته میشه , بايد توسط يک دست كشيده و به طور متناوب با دست ديگه اونو ماساژ بدین ! یعنی قسمت پشت پا رو با يک دست به طرف بالا بکشین و هر چند ثانيه عضله ماهيچه ساق پا رو فشار بدین.

اما راه پیشگیری :
کافیه یک لیوان بردارین و توی اون نصف قاشق مربا خوری شکر و نصف قاشق مربا خوری نمک بریزین و آب سرد داخل لیوان بریزین و چند قطره آب لیموی تازه یا لایم و بعد این محلول رو بنوشین ! مطمئن باشین دیگه گرفتگی عضلانی سراغتون نمیاد ! این محلول در واقع سرم الکترولیت نام داره و برای جبران املاح از دست رفته بدن استفاده میشه و یا بیماری هایی مثل اسهال که با کم شدن شدید آب بدن ارتباط داره . عرق کردن زیاد در طول روز و یا بودن برای مدت طولانی در زیر آفتاب , استخر , دریا و .. هم باعث دفع شدید املاح از جمله نمک و سوختن قند میشه . به همین علت برای جبران این کمبود افرادی که دچار گرفتکی عضلات میشن باید از این محلول بطور مرتب استفاده کنن و آب بیشتر بنوشن . ورزشهای سبک کششی مثل یوگا هم میتونه به این افراد خیلی کمک کنه .

هیچ نظری موجود نیست: