دوشنبه، خرداد ۰۶، ۱۳۹۲

حمل و نقل گیاه در چمدان و سفر

اگه اهل گل و گیاه باشین , حتمن شده که به سفر خارجی یا سفر به شهرهای دیگه رفته باشین و گل و گیاه هایی رو دیده باشین و دلتون خواسته یک شاخه از اونها رو قلمه بزنین و با خودتون بیارین و یا اگر در خارج از کشور ساکن باشین و مسافری از ایران می اومده , دلتون خواسته بگین تا گیاهی برای شما بیاره و بخاطر خراب شدن و از بین رفتنش , از دادن پیشنهاد منصرف شدین . اما راه های زیادی برای حمل و نقل گیاه در چمدان توسط مسافر وجود داره و با کمی ابتکار میتونین این کار رو بکنین . البته این رو بدونین که نباید گیاهان رو در دست بگیرین و با خودتون به داخل هواپیما ببرین . چون درسته که کشور ایران هیچ قانونی نداره و بی در و پیکر هست ؛ چه برای ورود گیاه و چه خروج اون , ولی خیلی از کشورهای اروپایی و بخصوص استرالیا هستن که هیچ گیاه و جانوری رو نمیشه وارد اونها کرد و یا باید توی قرنطینه قرار بگیرن و یا کلن ازتون میگیرن و نابودشون میکنن مگر اینکه در داخل چمدان دور از چشم ماموران گمرک آورده بشن ! در زیر چند روش ساده برای انتقال گل و گیاه رو آموزش میدم :

برای انتقال گیاه به لوازم و یا تجهیزات خاصی احتیاج نیست . ظرف های یکبار مصرف پلاستیکی و بطری های طلقی نوشابه و کیسه نایلون و بند و کش و روزنامه و دستمال کاغذی , وسائلی هست که ما بهشون احتیاج داریم .

_ یکی از ساده ترین روش ها حمل گیاه در داخل بطری نوشابه ست . بطری نوشابه رو پس از مصرف با آب بشورین تا قند و باقی مونده نوشابه از بین بره . از بطری دوغ استفاده نکنین چون چرب و بد بو هست و شستنش هم دردسر داره . پس از خشک شدن بطری , پنج تا ده سانت پایین دهانه بطری رو با تیغ موکت بُری بصورت گرد برش بزنین اما اونو قطع نکنین و انتهاش رو بذارین باقی بمونه . درست مثل باز کردن در کنسرو . حالا گیاه یا قلمه های خودتون رو که از پیش قسمت بریده شده یا ریشه اونها رو لای دستمال کاغذی مرطوب بپیچین و داخل بطری قرار بدین و سر بریده شده بطری رو سر جاش قرار بدین و با چسب نواری معمولی دورش رو ببندین و تمام ! گیاه شما برای مدت حداقل 48 ساعت هیچ اتفاقی براش نمی افته و سالم به مقصد میرسه مگر اینکه یک نفر با پا روی بطری پا بذاره و اونو له کنه وگرنه گذاشتن این بطری در چمدان و لای لباس ها هیچ آسیبی بهش نمیزنه !


_ روش بعدی استفاده از ظرف های پلاستیکی یکبار مصرف یا ظرف های پلاستیکی شیرینی جات هست که توی هر خونه ای پیدا میشه . پس از شستن و خشک کردنشون , داخل اونها رو روزنامه یا دستمال کاغذی مرطوب گذاشته و گیاهانتون رو داخل قوطی قرار بدین و در قوطی رو ببندین . این روش هم مانع خراب شدن گیاه شما در طول سفر طولانی میشه .

_ روش بعدی برای گیاهان بزرگ هست که در گلدان هستن و قراره اونها رو با ریشه منتقل کنید . چون حمل با خاک و گلدان ممکن نیست و هم وزن داره و هم داخل چمدان جا نمیشه , ساده ترین کار اینه که :

ابتدا گیاه رو از گلدان در میاریم . سپس با احتیاط خاک های اطراف ریشه رو می تکونیم . درسته این کار درست نیست و میتونه به گیاه صدمه جدی بزنه ولی چاره ای جز این نیست و باید این ریسک رو انجام بدیم !! سپس قسمت های بالایی گیاه یعنی شاخ و برگ اضافی گیاه رو هرس میکنیم . اگر ریشه گیاه سالم باشه , قطع کردن ساقه ها اشکالی نداره اما شاخه های اصلی و چوبی گیاه رو باید نگه داریم و فقط شاخه های تر و جوان باید بریده بشن و تا حد ممکن گیاه رو کوچک می کنیم . حالا ریشه ها رو داخل کیسه فریزری می پیچیم و چند تکه هم روزنامه یا دستمال کاغذی مرطوب داخل و دور ریشه ها قرار میدیم و شاخه ها رو هم داخل کیسه نایلون پیچیده و داخل چمدان میذاریم . این روش هم تا 99% با موفقیت همراه هست .

به همین سادگی میتونین انواع گل و گیاه رو با خودتون حمل کنین و یا بگین مسافر براتون بیاره .

هیچ نظری موجود نیست: