پنجشنبه، تیر ۲۲، ۱۳۹۱

گل آهار - Zinnia

اگه ساکن مناطق گرم با آفتاب تند تیز مثل تهران هستین , هر نوع گل و گیاهی رو نمیتونین توی باغچه یا گلدون یا توی ایوون پرورش بدین و این آفتاب داغ با گرمای بیش از 40 درجه گیاهان شما رو نابود میکنه . یکی از گل های زیبایی که برای این منظور خیلی به درد میخوره , گل آهار هست که توی گرمای تهران خیلی مقاوم هست و هر چقدر مقدار تابش آفتاب بیشتر باشه , بیشتر گل میده و زیباتر و شاداب تر میشه . این گل یکساله هست و در زمان فصل سرما از بین میره . گل های اون طیف رنگی بسیار متنوعی از زرد و قرمز و نارنجی و بنفش و سفید و چند رنگ و .. دارن و خیلی هم پر دوام هستن و دائم گل میدن .
زمان کاشت این گل در ابتدای بهار هست . توی بهار و  ده روز بعد از نوروز گذشته , تخم این گیاه رو باید کاشت . روش کاشت هم بسیار ساده ست . ابتدا باید خزینه درست کنیم و توی هر گلدون یا جعبه یا حتا شانه مقوایی تخم مرغ , مقداری خاک ریخته کمی فشار میدیم تا یکدست و صاف و فشرده بشه و آبیاری میکنیم . سپس تخم ها رو با فاصله 2 تا 3 سانتی متر از هم روی سطح خاک بصورت منظم می چینیم و بعد مقداری خاک نرم روی تخم ها میریزیم به ارتفاع نیم سانتیمتر . سپس با یک افشانه , سطح خاک رو مرطوب کرده و روی گلدان یا جعبه رو کیسه نایلون بی رنگ که نور ازش رد بشه میکشیم و در جایی که نورگیر هست قرار میدیم . دقت میکنیم که سطح خاک هیچ وقت خشک نشه وگرنه تخمها از بین میرن . وقتی جوانه ها سبز شدن , سرپوش نایلونی رو برداشته و با احتیاط آبیاری میکنیم تا ارتفاع جوانه ها به 5 سانتی متر برسه . سپس با استفاده از یک چوب یا بیلچه باغبانی باریک نشاها رو به همراه خاکی که دور ریشه رو در بر گرفته از خزانه در میاریم و در زمین یا گلدان اصلی میکاریم .
دقت کنین که خاک ریشه ها ریخته نشه و ریشه ها همراه با خاک خزینه بیرون آورده بشن و بدون آسیب دیدن . از این مرحله به بعد نشاها به سرعت رشد میکنن و در اوایل تابستان به گل میشینن . گل دهی تا اواسط پاییز هم ادامه داره و گاه تا آذرماه و زمانیکه هوا سرد بشه و گیاه هم از بین میره .. حتا گاهی دیده شده که زمستان های معتدل در تهران , این گیاه تا دی ماه هم گل میداده !

گل هایی که خشک شدن رو دور نندازین و بذارین روی بوته کاملن خشک خشک بشن . تخم گیاه در واقع درون همون گل های خشک قرار گرفته و انتهای گل برگ ها هستن که با جمع کردن اونها و نگهداری در یک جای تاریک و خنک و خشک , سال بعد میتونین دوباره همونها رو بکارین ..

هیچ نظری موجود نیست: