سه‌شنبه، خرداد ۱۶، ۱۳۹۱

اسپری همه کاره WD – 40

این اسپری رو تقریبن توی همه خونه ها در خارج از کشور میشه پیدا کرد . در زمان نگارش این مقاله , این اسپری به ایران هم اومد ولی هنوز همه گیر نشد بود و خیلی ها ازش اطلاع ندارن و امیدوارم روزی این ماده مفید در ایران هم فراگیر بشه .. شاید بشه گفت این اسپری از نون شب هم وجودش در هر خونه ای واجب تره و همینطور برای افرادی که کار فنی میکنن ..
کاربردهای بسیار زیادی داره این اسپری مثل از بین بردن زنگ و اکسید از روی فلز , قفل هایی که به سختی باز میشن و گیر دارن رو نرم میکنه , لولای درها که روغن نیاز دارن رو روان میکنه , وسایل فلزی ای که زنگ زدن و یا جرم گرفتن رو میشه باهاش تمیز و براق کرد , برای پاک کردن وسائل از جرم و چربی و روغن های غلیظ بکار میره , برای تمیز کردن ابزارهای مختلف مثل آچارها , دریل , عنبر ها و بسیاری چیزها , روغن کاری و تمیز کردن انواع بلبرینگ و لولاها و قطعات متحرک در اتومبیل و دوچرخه و موتور و لوازم برقی گوناگول , تمیر کردن روکش های کروم , از بین بردن جای چسب از روی سطوح مثل وقتی که برچسبی چسبوندین و اونو میکنین و جای چسبش باقی میمونه , باز کردن و روان کردن انواع پیچ و مهره های زنگ زده که فقط کافی هست روی اون اسپری کنین و کمی صبر کنین و سپس بازشون کنین , پوشش دادن لوازم فلزی برای جلوگیری از زنگ زدن اونها و ... در کل بیشتر از دو هزار کاربرد مختلف برای این اسپری کشف شده .

این اسپری در آمریکا اختراع شده حدود شصت سال پیش در سال 1950 میلادی و در ابتدا برای ضد آب کردن و جلوگیری از زنگ زدگی قطعات شاتل های فضایی مورد استفاده قرار میگرفت و بعدها استفاده از اون همگانی شد . اسم این مخصول Water Displacement هست و برای همین مخفف ش رو نوشتن و شده WD . در ایران پیچ و مهره های زنگ زده رو با روغن ترمز اتومبیل باز میکنن و یا به لولاها روغن و گریس میمالن که خود این مواد بیشتر باعث چسبندگی میشن و بعد از مدتی هم کاراییشون رو از دست میدن و یا به فلز آسیب میرسونن .. اما این اسپری هم خاصیت تمیز کنندگی و هم روان کردن و روغن کاری داره ضمن اینکه مانع از نفوذ رطوبت به قطعات میشه و باعث خوردگی فلز هم نمیشه .. استفاده ازش بسیار ساده ست و کافیه چند بار تکونش بدین و بع محل یا قطعه مورد نظر اسپری کنین و تمام ...


هیچ نظری موجود نیست: