جمعه، بهمن ۰۸، ۱۳۸۹

گیاه سانسوریا – Sanseveria

نام فارسی این گیاه شمشیری هست . گیاه سانسوریا یک گیاه بسیار زیبا و مقاوم هست که میتونه زینت بخش منازل شما بشه و حتا در صورت زندگی در مناطقی که آب و هوای ملایمی داره میتونین اونو در بیرون از منزل و در فضای باز هم بکارین . این گیاه در بعضی کشورها به زبان مادر شوهر یا زبان شیطان هم معروف هست Mother-in-law's tongue .
این گیاه انواع بسیار زیادی داره که متداول ترین انواعش بصورت پا کوتاه و پا بلند و ابلغ و برگ سبز با رگه های سفید ,  بیشتر نگهداری میشن . شرایط نگهداری بسیار ساده ای داره و تقریبن در هر جایی قادر به رشد هست . خاک مورد نیاز اون , مخلوطی از رس و ماسه و شن درشت و کمی خاک برگ هست . خاک نباید حالت اسفنجی داشته باشه که آب رو به خودش جذب کنه وگرنه ریشه ها دچار پوسیدگی میشن ولی باید نرم باشه تا ریشه ها به سادگی در اون رشد کنن و آب رو به سرعت عبور بده و در خودش برای مدت طولانی نگه نداره . گیاه سانسوریا بر خلاف جثه بزرگی که پیدا میکنه , ریشه های عمیق نداره و بنابراین نیاز به گلدان عمیق و بزرگ هم نداره .
آبیاری به این گیاه به مقدار کم باید صورت بگیره . هفته ای دوبار یا یک بار بسته به گرمی و خنکی محیط بهش آب داده میشه . فقط باید دقت کنین موقع آبیاری هیچ وقت وسط قسمت کاسه ای گیاه آب نریزین چون باعث پوسیدگی و خرابی گیاه میشه ! این گیاه فقط در فصل رشد که تابستان هست به مقدار کمی کود نیاز داره و کلن گیاه بسیار کم توقعی هست . بهترین نور برای اون نور غیر مستقیم خورشید هست ولی در مکان های سایه روشن هم بسیار خوب رشد میکنه . گیاهی گوشتی و گرما دوست هست و نسبت به گرما و کم آبی مقاومه .
این گیاه انواع متفاوتی داره . نوعی که لبه های برگ ها زرد رنگ هست و از همه بیشتر متداوله , اگر در نور کم قرار بگیره , رنگ زردش رو از دست میده و کمرنگ میشه که با گذاشتنش در نور مناسب دوباره رنگ زرد بر میگرده . انواع پا کوتاه این گیاه نیاز به آب بیشتری دارن .
تگثیر این گیاه از طریق پاجوش و قلمه زدن انجام میشه . تنها این نکته رو باید دقت کنین که اگر نوع زرد این گیاه رو از راه قلمه تکثیر کنین , گیاه جدید شما سبز رنگ میشه !!! برگ های کلفت و بزرگ این گیاه رو باید به قطعات 3 در 4 سانت برید و سپس اونها رو مستقیم در ماسه شسته شده مرطوب یا پرلایت فرو کرد و روی اونها رو با یک کیسه نایلونی پوشوند . بعد از یک تا دو ماه قلمه ها ریشه میگیره و برگ دار میشه .
این گیاه خودش از طریق پاجوش زیاد میشه و در گلدانی که کاشته شده از زیر هی جوانه میده و تمام گلدان رو به مرور میگیره و پرپشت و زیبا میشه . میشه این پاجوش ها رو جدا کرد و هر کدوم رو در یک گلدان جدا کاشت .
این گیاه اگر خاک و گرما و آبیاری مناسب داشته باشه ارتفاع برگ هاش تا یک متر هم میرسه و گل هم میده .

هیچ نظری موجود نیست: