شنبه، دی ۱۱، ۱۳۸۹

سس فلفل

این سس به سه صورت شیرین ، تند و یا دودی بسته به ذائقه شما تهیه میشه . مورد مصرف این سس خوشمزه برای انواع غذاهای گوشتی , میگو , مرغ و همینطور پیراشکی های گوشت و حتا پیتزا و لازانیاست . خیلی سریع حاضر میشه و مواد مورد نیازش هم خیلی ساده هست :

مواد لازم :

_ فلفل دلمه ای قرمز : 3 تا 4 عدد .
_ * فلفل قرمز تند یا چیلی در صورت تمایل به تهیه سس تند : 3 عدد بزرگ .
_ شکر , نمک , سرکه , روغن زیتون : طبق دستور .

در صورتیکه بخواهید سُس شما غیر دودی باشه , به این صورت عمل میکنیم :
تمام فلفل ها رو تهش رو میزنیم و تخم هاش رو جدا میکنیم و سپس یک قابلمه آب رو میذاریم جوش بیاد . وقتی آب جوش اومد فلفل ها رو اضافه میکنیم و در قابلمه رو میذاریم و میذاریم 15 دقیقه فلفل ها در آب بپزن . سپس اونها رو آبکش کرده و در یک کیسه فریزری میندازیم و درش رو گره میزنیم و ده دقیقه به حال خودش رها میکنیم. بعد از ده دقیقه فلفل ها رو از کیسه در میاریم و به سادگی پوست میکنیم و سپس اونها رو درون مخلوط کن یا میکسر می اندازیم و حسابی میکس میکنیم طوریکه بصورت پوره در بیاد . حالا دو قاشق غذا خوری شکر , یک قاشق مربا خوری نمک و دو قاشق غذا خوری سرکه و دو قاشق غذا خوری روغن زیتون اضافه و خوب مخلوط میکنیم . سس ما آماده ست ... میتونین به این سس هر ادویه  یا طعم دهنده ای که دوست دارین اضافه کنین . مثل سیر مثل آویشن مثل زیره و ...

در صورتیکه بخواهید سس شما دودی یا تنوری باشه :
فلفل دلمه ای ها رو از وسط به دو نیم کرده بصورت عمودی ؛ و سپس تخم های اونها رو در میاریم و از قسمت گودی روی یک ظرف نسوز مثل سینی پیتزا قرار میدیم و اونها رو داخل فر میذاریم به مدت 40 دقیقه در طبقه وسط با دمای 160 درجه سانتیگراد . دقت کنید مرتب به فلفل ها سر بزنین تا یک وقت نسوزن چون کارکرد فرها با هم متفاوت هستن و در بعضی این فرایند کباب شدن 15 دقیقه طول میکشه و در بعضی 40 دقیقه . زمانیکه پوست فلفل ها کمی سوخت و به اصطلاح کبابی شدن , اونها رو مطابق روش بالا در کیسه انداخته و پوست کنده و میکس میکنیم و سایر مواد رو اضافه میکنیم . حتا میتونین فلفل های چیلی رو کبابی کنین روی آتش یا منقل و بعد از پوست کندن به فلفل دلمه ای ها اضافه کنین تا سس دودی شما تند بشه .

هیچ نظری موجود نیست: