یکشنبه، تیر ۱۶، ۱۳۹۲

روش کاشت گل آفتابگردان

گلهای آفتابگردان انواع زیادی دارن که بعضی از انواع اونها برای خوراک انسان و بعضی برای خوراک دام و بعضی برای روغن کشی و بعضی هم برای موارد زینتی استفاده میشن . همه انواع گل های آفتابگردان از دانه سبز میشن و دانه اون هم چیزی نیست جز همون تخمه آفتابگردان معمولی که البته باید خام باشه یا بو نداده ! دانه بو داده شده که بصورت آجیل در میاد , قابلیت سبز شدن رو نداره .

دانه های آفتابگردان رو میشه مستقیم در زمین کاشت و همینطور میشه بصورت کشت خزانه ابتدا در گلدان های کوچک کاشت و سپس به زمین اصلی منتقل کرد . روش دوم بهتره چون باعث میشه گیاه خودش رو بگیره و تقویت بشه و وقتی در زمین کاشته شد , خشک نشه و آسیب نبینه و از طرفی هم بعضی دانه ها هستن که ممکنه سبز نشن و جاشون خالی بمونه توی زمین . دانه های آفتابگردان رو بهتره دو روز پیش از کاشت در یک لیوان آب بندازیم تا خیس بخورن . معمولن اگر چند روز توی آب بمونه , دانه ها جوانه میزنه . این کار برای اینه که سریعتر جوانه ها سبز بشن ! چون وقتی دانه در خاک کاشته بشه خیلی طول میکشه تا سبز بشه ولی با روش خیساندن خیلی سریعتر جواب می گیریم .

توی گلدان های کوچک لیوانی یا بهتره که در گلدان های مخصوص کاشت بذر , خاک ریخته و حسابی آبیاری کرده و سپس دانه ها رو توی خاک فرو کنیم و تمام . تنها کاری که در این مدت می کنیم اینه که نذاریم خاک خشک بشه و مرتب آبیاری کنیم . زمان مناسب برای کاشت آفتابگردان زمانی هست که زمستان تموم شده و هوا گرم و بهاری شده . در ایران زمان مناسب اردیبهشت ماه هست و حتا خرداد و در اروپای شمالی بهترین زمان May هست و البته بسته به گرمی یا سردی هوا در اون سال داره و گاهی ماه بعد یعنی Jun باید کاشته بشه . 


وقتی جوانه ها سبز شدن , اونقدر صبر می کنیم تا ارتفاع اونها به ده تا پانزده سانتیمتر برسه و سپس اونها رو از گلدان با خاک خارج کرده و زمین رو گود میکنیم و درسته توی خاک میکاریم و آبیاری میکنیم . به زودی گیاه شما شروع به رشد بسیار سریعی میکنه . دقت کنید اگر در محل زندگی شما باد زیاد میاد , حتمن از یک چوب یا نگهدارنده برای بستن گیاه بهش استفاده کنید چون ممکنه بشکنه . اگر جوانه سر آفتابگردان آسیب ببینه و از بین بره , آفتابگردان دیگه رشد نمیکنه چون این گیاه دارای رشد رو به بالا هست و اگر اون قسمت از بین بره گیاه رشد نمیکنه .
این گیاه رشد خیلی سریعی داره و در هر هفته بین 5 تا ده سانتیمتر رشد میکنه . زمانیکه به ارتفاع یک و نیم تا دو متر رسید , غنچه پدیدار شده و گل میده و باید اونقدر صبر کنید تا گل خشک بشه و گیاه هم خشک بشه و بعد دانه های آفتابگردان آماده برداشت هستن و میرسن . مقداری از همین تخم ها رو میتونین برای سال بعد نگه دارین ...

گل آفتابگردان همونطور که از اسمش مشخصه , نیاز به آفتاب کامل داره . یعنی در جای سایه رشد خوبی نداره و حتمن باید زیر نور خورشید کاشته بشه و در بیرون خونه ؛ و به آب فراوان هم احتیاج داره . خاک معمولی باغچه مخلوط با کمی خاک برگ و شن بهترین خاک برای آفتابگردان هست . کود دادن هم به رشد بهترش کمک میکنه . با کاشت این گیاه کم توقع در اطراف باغچه یا دور خونه , میتونین کلی زیبایی به همراه بیارین ...هیچ نظری موجود نیست: