سه‌شنبه، اردیبهشت ۱۵، ۱۳۸۸

توت فرنگی - Strawberry


فصل بهار هست و موقع کاشت گل و گیاه . در این مطلب میخوام در مورد میوه ای توضیح بدم که طعم و مزه خیلی خوبی داره و در ضمن کاشت اون هم خالی از لطف نیست و شاید باعث تعجبتون بشه که یک بوته توت فرنگی رو میشه حتا توی اتاق و کنار پنجره کاشت و در 4 فصل سال از خوردن میوه هاش لذت برد :

گیاه توت فرنگی بومی فرانسه ست . یک گیاه جذاب که دو نوع مختلف داره . گونه ای 4 فصل که در تمام طول سال میوه میده ولی میوه های اون ریز هستن و شیرین و خوشمزه و گونه میوه درشت که فقط در سال دو بار میوه میده ولی به خوشمزگی نوع ریز نیستن . گیاه توت فرنگی رو میشه در هر جایی که فقط نور و گرما وجود داره کاشت ! حالا میخواد کنار پنجره آفتابگیر باشه و یا توی بالکن زیر تابش مستقیم خورشید و یا توی باغچه . محدودیتی وجود نداره . در ضمن چون ریشه های عمیقی هم نداره میشه اونو به سادگی در یک گلدان متوسط هم کاشت . خاک مورد نیاز توت فرنگی خاک سبک و نمیه سنگین هست که با خاک باغچه مخلوط شده باشه و بتونه رطوبت رو در خودش نگه داره . بعبارتی همون خاک های کیسه ای که در گل فروشی ها موجود هست , برای رشد توت فرنگی کافیه و مناسب . توت فرنگی بعد از کاشته شدن شروع به زیاد شدن میکنه و از وسط گیاه اصلی , شاخه هایی به بیرون رشد میکنن که به فاصله هر ده سانت روی این شاخه ها جوانه ای ظاهر میشه که هر کدوم میتونن یک گیاه جدید رو تولید کنن . یک گیاه توت فرنگی در طول سال میتونه 10 تا 15 گیاه جدید تولید کنه .
گیاه توت فرنگی نیاز داره خاکش دائم مرطوب باشه . پس میبینین که از هر نظر یک گیاه ایده آل برای حتا افراد ناشی هم به حساب میاد .
نور متوسط , رطوبت و آبیاری متوسط و خاک معمولی و گرما عواملی هستن که یک بوته توت فرنگی برای رشد نیاز داره . به فاصله هر 15 روز یکبار هم باید از کودهای مایع کامل تغذیه ش کرد تا میوه های خوبی تولید بکنه . پس اگه به داشتن یک گیاه جذاب علاقمند هستین و در بالکن منزل یا حیاط و یا پنجره , قسمتی آفتابگیر دارین , از خرید توت فرنگی غافل نشین ...

توت فرنگی خواص خیلی زیادی داره از جمله نوعی قند بخصوص داره که برای بدن بسیار مفید هست ولی در کنار همه اینها کسانیکه دچار آلرژی و حساسیت هستن در خوردنش باید دقت کنن چون توت فرنگی جزو یکی از میوه های حساسیت زا برای بعضی افراد هست !! از نظر اینکه جزو میوه های رنگین و مخصوصن قرمز به شمار میاد , یک آنتی اکسیدان بسیار خوب هم هست .. توت فرنگی رو خوبه عصر هنگام با خامه کم چرب شیرین و یا با بستنی و یا با شیر بصورت میکس یا با بعضی شیرینی ها میل کرد . همینطور از له شده توت فرنگی به همراه بکینگ پودر میشه یک سفید کننده دندان طبیعی ساخت و با قرار دادنش روی دندان ها اونها رو سفید کرد .

۲ نظر:

Sheyda گفت...

salam shiva joon ,
barat comment gozashtam bebini ke be inja ham alave bar site khodet sar mizanim , kheyli az bloget khosham miyad be hame hame doostamam moarefish kardam .
movafagh bashiiiiiiiiii

شیرین گفت...

مفید بود مرسی