چهارشنبه، آبان ۱۵، ۱۳۸۷

سیکل های زمانی خواب

یکی از بزرگترین بلاهایی که بشر امروزی رو تهدید میکنه بی خوابی هست . عاملی که خیلی ها در طول زمان تصور میکردن میشه با حذف اون راندمان کار و فعالیت انسان رو افزایش داد ولی امروزه مشخص شده که خواب نه تنها یکی از نیازهای اصلی و غیر قابل حذف شدن برای انسان هاست , بلکه یکی از عوامل مهم در تامین سلامت هم به شمار میره و کسانیکه دچار کم خوابی یا بی خوابی . حتا پر خوابی هستن عمری کوتاه تر , بدنی فرسوده تر و درگیر با بیماری های گوناگونی دارن که چاره تمام اونها در درمانی ساده بنام خواب و استفاده از ساعات حیاتی نهفته ست . در واقع امروزه مشخص شده که اعضای مختلف بدن انسان در ساعت های خاصی از شبانه روز فال میشن و راندمان بالایی در اون ساعت های بخصوص از خودشون نشون میدن . به همین علت هم هست که خوردن و اشامیدن و خوابیدن و دفع فضولات بدن و حتا خوردن دارو باید در ساعت های خاصی صورت بگیره تا بدن بتونه به بهترین شکل خودش رو بازسازی کنه . چرا خواب برای انسان مهم هست و کمبود اون زندگی انسان رو تهدید جدی میکنه و روند زندگی فرد رو مختل ؟ مطلبی هست که در زیر راز اون فاش میشه :

- خوابیدن بین ساعتهای 9 تا 11 شب :
این ساعت ها زمانی هستن که بدن شروع به از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری توسط آنتی اکسیدان هایی که با مواد غذایی خورده و جذب شدن , میکنه . در این ساعات بهتره بدن در حال آرامش باشه . اگر در این ساعت تصمیم به خوابیدن ندارید بهترین کار خوندن کتاب و یا گفتگو کردن و دور بودن از جنجال هست و نوشیدن نوشیدنی هایی هست که حاوی آنتی اکسیدان هستن و آرام بخش مثل چای سبز . با حذف این مرحله شما عملن پاکسازی طبیعی بدن رو از بین بردین ! 

- ساعت 11 تا 1 شب :
در این ساعت عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد شروع میشه و شما باید در این زمان در خواب عمیق باشید در غیر این صورت این مرحله بطور کامل اجرا نمیشه و سموم کبد بطور کامل پاک نمیشن .

- ساعت 1 تا 3 نیمه شب :
در این زمان عملیات سم زدایی در کیسه صفرا آغاز میشه . واضح هست که بیدار بودن در این زمان باعث اختلال در این فرایند خواهد شد !

- ساعت 3 تا 5 صبح :
در این موقع عملیات از بین بردن مواد سمی در شُش ها شروع میشه . بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنن در خواب که مربوط به همین فعل و انفعالات درونی بدن هست . همچنین در این ساعت مغز استخوان شروع به خون سازی میکنه .

- ساعت 5 تا 7 صبح :
عملیات پاکسازی در روده بزرگ صورت می گیره و بدن آماده دفع مواد غذایی خورده و هضم شده ست . به همین دلیل در مقالات گوناگن پزشکی گفته شده که به محض بیدار شدن عمل دفع باید صورت بگیره .

- ساعت 7 تا 9 صبح :
جذب مواد مغذی در بدن صورت می گیره ، و بهترین زمان برای خوردن صبحانه ست چون در این ساعت بدن در بهترین حالت جذب قرار داره و انرژی خودش رو بطور کامل دریافت میکنه .

به همین دلایل هست که دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب باعث می شه مواد سمی از بدن دفع نشن و شما دچار خستگی مزمن و کوفتگی و احساس ناخوشایند و عدم سرحال بودن کنید . چه کم خوابی و چه پر خوابی هر دو باعث اثرات نامطلوب در بدن انسان میشن . پف کردن چشم ها , یبوست , احساس سنگینی و ورم , لخت شدن اندام و بی حسی و سرحال و شاداب نبودن از مشخصه های بارز اختلال در نظم بدن و کم خوابی یا پرخوابی هستن , به همین دلیل هم هست که در روزهای تعطیل وقتی شب دیر میخوابین و روز دیر بلند میشین , بجای اینکه احساس خستگی کمتری داشته باشید , بیشتر احساس خستگی و کسالت دارین .

۳ نظر:

مرجانه گفت...

میشه شیوا جون اون دستور نون خامه ای رو زودتر بذاری؟

از روزی که تو چنچنه خوندم میخوای با عکس اینجا بذاریش کلی ذوق کردم و یاد قنادی های ایران افتادم.
:)مرسی

ناشناس گفت...

very interesting!

reza گفت...

سلام...راجعه به بی خوابی خوندم..عالی بود..کاش بتونم رعایت کنم