دوشنبه، دی ۱۰، ۱۳۸۶

نکاتی در مورد پختن تخم مرغ

اغلب پختن تخم مرغ دردسری که برای همه ایجاد میکنه اینه که یا ترک میخوره , یا زرده اون سیاه میشه و یا میشکنه توی آب و زرده اون پخش میشه و یا پوست کندن اون دردسر ایجاد میکنه ...

برای پختن تخم مرغ راههای زیر رو امتحان کنین :

- تخم مرغ ها رو داخل یک کیسه فریزر انداخته و سرش رو گره بزنین و توی آب بذارین و بپزین . در اینصورت به هیچ شکل ممکن تخم مرغ ترک نمیخوره و حتا تخم مرغ ترک دار هم باشه , محتوایاتش بیرون از پوسته نمیریزه . در اینصورت هم قابلمه تمیز میمونه و هم میتونین تخم مرغ ها رو به همراه مواد دیگه ای کاملن بهداشتی بپزین . مثل موقع درست کردن سالاد الویه که تخم مرغ و سیب زمینی رو با هم بپزین و با اینکار سیب زمینی آلوده نمیشه !

- یک قاشق سرکه و یا یک قاشق نمک داخل آب سرد بریزین و تخم مرغ ها رو داخل ظرف قرار داده و زیر اجاق رو روشن کنین . در این صورت باز هم تخم مرغها سالم میمونن .

- راهی که برای جلوگیری از سیاه شدن زرده تخم مرغ پخته هست اینه :
اغلب دیدین وقتی تخم مرغ رو میپزین زرده اون کدر و کمی سیاه رنگ میشه و زردی و روشنی رنگ واقعی زرده رو نداره .

- به محض اینکه تخم مرغ رو از قابلمه آب جوش در آوردین , اونو در یک کاسه آب سرد قرار بدین تا کاملن خنک بشه . هر چقدر آب خنک تر و سردتر باشه بهتره . در اینصورت زرده تخم مرغ کاملن زرد یا نارنجی باقی میمونه و سیاه نمیشه !

و نکته آخر برای پوست کردن سریع و بسیار راحت تخم مرغ :
کافیه تخم مرغ رو از وسط اون بشکونین و اونو روی سطح سفتی با فشار ملایم کف دست بغلتونین . تمام پوسته یک دست ترک میخوره و وار میره و به سادگی و قلفتی از گوشت جدا میشه !

هیچ نظری موجود نیست: